Nemli Havada Saçlarınız Kabarıyor Mu? Bu Yöntemle Saçlarınız İpek Gibi Olacak...

Nemli Havada Saçlarınız Kabarıyor Mu? Bu Yöntemle Saçlarınız İpek Gibi Olacak...
Saçlarınız nemli havalarda sürekli olarak elektriklenip kabaran saçlarınızı ipek gibi yapacaksınız. Günlük rutininizde yapacağınız birkaç değişikle saçlarınızının eski halinden eser kalmayacak. İşte bakımında dikkat etmeniz gereken o yöntemler…

Saçlarınızın sürekli olarak elektriklenmesinden ve kabarmasından şikayetçiyseniz farkında olmayarak yaptığınız bazı hatalardan kaynaklı olabilir. Özellikle nemden dolayı kontrol edilemeyen bu kabarıklığı engellemek ise tamamen sizin elinizde. İşte saçlarınızın kabarmasına engel olacak yöntemler:

ILIK SU KULLANIN

sac.jpg

Banyo yaparken sıcak su kullanmak hem saçlarınız hem de vücudunuzu için oldukça zararlı bir durumdur. Bu nedenle de saçınızı yıkarken sıcak su yerine olabildiğince ılık suyla yıkamaya önem göstermelisiniz. Çünkü sıcak su, saçınızın derisindeki gözeneklere zarar verir. Bundan kaynaklıda saçınızın derisi daha kuru ve yağlı bir hale gelir. Unutmayın ki sı-uyun ısısı ne kadar artarsa saçlarınız da o kadar kabarmaya yatkın bir hale gelir.

SAÇ KURUTMAYA DİKKAT

sac-kurutma.jpg

Saç kurutma makinesinin kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü saç kurutma makinesi saçtaki nem dengesinin bozulmasına yol açar ve bu da saçların kabarmasına neden olur. Eğer ortamınız müsaitse saçlarınızın kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz. Eğer saç kurutma makinesini kullanmanız gerekiyorsa sıcaklığı en düşük ayarda kullanabilirsiniz.

YASTIK KILIFI

yastik-kilifi.jpg

Bazı yastık kılıfları, saçlarınızın kabarmasına neden olmaktadır. Buna örnek olarak pamuklu yastık kılıfları; saçların kabarmasına neden olur. Bu nedenle de sıcak ve nemli havalarda yastık kılıfınızı ipek seçebilirsiniz.

Yastığı kullandığınız süre boyunca saçınız, pamuklu kılıfınız arasında sürtünme olur. Bu sürtünme sonucunda saçınız elektriklenerek dokusunu kaybeder.

NEMLENDİREN ÜRÜNLER

sac-2.jpg

Şampuan ve saç kreminizin seçimini özellikle nem tutma kapasitesi olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özelliklere sahip saç kreminiz sayesinde nemli havanın etkisini yok ederek saçınızın kabarmasını engelleyebilirsiniz. Bitkisel kreatinin içeren serumlar kullanarak da saçlarınızın nemden dolayı kabarmasına engel olabilirsiniz.

GLİSERİN İÇEREN ÜRÜNLER

ince-telleri-saclara-sahip-kisiler-dikkat-3.jpg

Gliserin sayesinde saçlarınız daha canlı olacaktır. Bu da saçlarınızın kabarmasına engel olacaktır. Gliserin içeren ürünler kullanmaya önem gösterirseniz saçlarınız kabarmayacaktır.

GENİŞ DİŞLİ TARAK

hizli-sac-uzatmak-icin-yontemler-3.jpg

Birçok insan saçlarını fırçalı taraklarla tara bu da saçlarınızın kabarmasına neden olur. Eğer saçlarınızı fırçalı tarak yerine geniş dişleri olan bir tarakla tararsanız saçlarınızın kabarmasına engel olmuş olursunuz. Geniş dişli taraklar ayrıca saçlarınızın kırılmasını engellemeye yardımcı olur