Mutluluğun formülü çok açık! Bilim insanları nasıl mutlu olunacağını açıkladı: 5 adımda mutlu olun!

Mutluluğun formülü çok açık! Bilim insanları nasıl mutlu olunacağını açıkladı:  5 adımda mutlu olun!
Çağımızın giderek artan problemlerinden olan ‘mutsuzluk’ bilim insanlarını da harekete geçirdi. Araştırmalar sonucunda mutluluğun formülü ortaya koyuldu. İşte size 5 adımda mutlu olmanın en kesin yöntemi ve mutluluk tarifleri...

Hayatın iniş çıkışları mutlaka olur. Ancak bu iniş çıkışlar çok fazla olursa mutsuzluk kapıya kırar. Son dönemde insanların genel ruh hali olan mutsuzluk, bilim insanlarının da dikkatini çekmiş olacak ki mutluluğun formülünü veren bir araştırma yapıldı. Mutsuzluk gerçekten giderilebilir mi? Mutlu olmak için neler yapmalı? Mutluluğun 5 adımda gerçekleşen formülü ne olabilir?

Para pul, bol eşya ya da zenginliğin mutluluk getirmediği muhakkak. Araştırmalar da sağlıklı bir psikoloji için yapabileceğiniz bazı tercihlerin mutluluğun anahtarı olabileceğini gösteriyor. Olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak, hayatın pozitif yanlarını öncelemek ve çevrenizdeki enerjiyi yükseltmek mutluluğun formülünde önemli noktalar. Peki mutluluğun 5 adımı ne?

Nasıl mutlu oluruz?

sukran.jpg

1. Teşekkürü hayatınızdan eksik etmeyin

Araştırmalara göre, içinde bulunduğunuz şartlara teşekkür etmek, şükran duymak sizi ruhsal olarak iyileştiriyor. Günlük olarak birkaç olumlu şey yazan insanların daha sağlıklı, enerji dolu, daha az stresli ve endişeli olduğu ve daha iyi uyuduğu gözlemleniyor.

Asıl önemli olan ise bunları alışkanlık haline getirmek. Her sabah kahvenizi içerken, bir önceki gün hakkında takdir ettiğiniz üç şeyi düşünmek iyi gelebilir.

Ayrıca gece yatmadan önce üç güzel şeyi not alabilirsiniz. Bu üç şey, gerçekten çok küçük birer ayrıntı olabilir. Bilime göre, büyük olaylarla karşılaştırıldığında bizi daha mutlu eden şey küçük ve günlük deneyimler.

pozitif.jpg

2. Pozitif enerji verenleriniz çok olsun

Mutluluğun bulaşıcılığı kesin. Harvard ve San Diego Üniversitesi'nden araştırmacılar Dr. Nicholas Christakis ve James Fowler, toplumsal çevreye eklenen her mutlu bireyin o gruptaki bir kişinin mutlu olma olasılığını yaklaşık yüzde 9 artırdığını ifade ediyor.

Kötü hissediyorsanız, genellikle mutlu ve olumlu bir tavır sergileyen bir arkadaşınızla ya da meslektaşınızla bir araya gelin veya telefonda konuşun. Beynimizde 'ayna nöron' diyebileceğimiz nöronlar var. Biraz pozitif duygu ve düşünce aşılanmaya ihtiyacınız olduğunda, bunu dağıtan insanlarla bağlantı kurun. Çevreniz pozitif insanlarla oluşsun ki mutluluk yayılsın.

iyilik.jpg

3. İyilik tohumlarını düzenli olarak ekin

Araştırmalara göre kendimize para harcamaktan daha mutlu eden şey, başkaları için para harcamak. Ayrıca küçük iyilikler yapmak, hayattan alınan keyfi arttırıyor.

Kafeden içeceğinizi aldığınızda teşekkür etmek, yol tarif etmek ya da eşinize minik notlar bırakmak, küçük ve mutluluk verici olabilir. En küçük güzel jest bile birinin gününü güzelleştirebilir.

vakit-gecirme.jpg

4. Sevdiklerinizle daha sık görüşün

Düşük sosyal etkileşim, günde 15 sigara içmek kadar tehlikeli. Ayrıca obeziteden 2 kat daha kötü olabilir. İşleriniz yoğun olsa dahi sevdiklerinizle bağlantı kurmanın yollarını bulabilirsiniz. Öğle tatilinizi bir arkadaşınızı aramak için bir fırsat olarak kullanın. Hafta sonu arkadaşınızla ev temizlemeye ne dersiniz?

deneyim.jpg

5. Eşya değil, tecrübe biriktirin

Araştırmalara göre, insanlar paralarını nesnelere değil deneyimlere harcadıklarında mutlu olurlar. Deneyimleri kalıcıdır ve beyin onları canlandırabilir. Bir çanta daha almak yerine yeni bir enstrüman dersi almaya başlayabilirsiniz. Bu aktivitelere arkadaşlarınızı da dahil edebilirsiniz.

Etiketler :