Milyarder Bill Gates'ten hayat kurtaran arkadaşlık tavsiyesi... Ona da milyarder Warren Buffet söylemiş...

Milyarder Bill Gates'ten hayat kurtaran arkadaşlık tavsiyesi...  Ona da milyarder Warren Buffet söylemiş...
Milyarder Bill Gates, yine başka bir milyarder olan Warren Buffet'la arkadaşlığını anlattı. Yapay zekanın sorularını yanıtlayan Gates, arkadaşını öve öve bitiremedi.

Microsoft’un kurucu ortağı geçen ay İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile birlikte yapaz zeka tarafından oluşturulan soruları yanıtladı.

Yapay zeka, Gates’e şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiyeyi ve bunun kendi hayatını nasıl etkilediğini sordu. Yanıt olarak, uzun süredir arkadaş olduğu milyarder Warren Buffett’tan arkadaşlık konusunda bazı sözleri cebinden çıkardı.

Gates ve Buffett otuz yılı aşkın süredir arkadaşlar. Ortak ilgi alanları servetlerinin ötesine geçiyor: İkili, dünyanın en zengin insanlarını servetlerinin en az yarısını hayır kurumlarına bağışlamaya teşvik eden The Giving Pledge’in kurucu ortağı.

Gates, "Warren Buffett, arkadaşlarınızın sizin hakkınızda nasıl düşündüğünden ve bu arkadaşlıkların ne kadar güçlü olduğundan bahsetti" diyor.

Gates, 2016 tarihli bir blog gönderisinde “Son 25 yılda Warren’dan pek çok şey öğrendim, ancak belki de en önemli şey arkadaşlığın neyle ilgili olduğudur” diye yazmıştı.

bill-gates1.jpg

Gates, “Yoğun bir programı sürdürmesine rağmen, Warren tanıdığım birkaç kişi gibi arkadaşlıklar geliştirmek için hala zaman buluyor” diye ekledi. “Telefonu alır ve merhaba demek için arar. Okuduğu ve ilginç bulacağımı düşündüğü makaleleri düzenli olarak gönderiyor.”

Buffett sık sık iyi arkadaşlar seçmenin ve kendi kendinize iyi bir arkadaş olmanın öneminden bahseder. Columbia Üniversitesi’nde Gates ile 2017′de yaptığı bir konuşmada, bunun, etrafınızı “kendinizden daha iyi insanlarla” çevrelemek anlamına geldiğini, böylece onlardan bir şeyler öğrenip onlardan ilham alabileceğinizi söyledi. “İlişki kurduğun insanların yönünde hareket edeceksin.”

Gates, “Bazı arkadaşlar içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarır ve bu yüzden bu arkadaşlıklara yatırım yapmak iyidir.”

bill-gates2.jpg

Araştırmalar, güçlü ve anlamlı arkadaşlıkların kariyer başarınız için oldukça önemli olabileceğini gösteriyor. Mayo Clinic’e göre, hayatınız boyunca iyi arkadaşlıklar sürdürmek sizi daha mutlu ve daha az stresli hale getirerek sağlığınızı ve esenliğinizi geliştirir.

Bloomberg’in tahminine göre Gates ve Buffett’in toplam net değeri 220 milyar dolar. Ancak kalıcı arkadaşlıklardan elde edilen mutluluğun gerçek bir başarı işareti olduğu konusunda hemfikir görünüyorlar.

Buffett, 2001′de Georgia Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, “Benim yaşıma geldiğinizde, hayattaki başarınızı gerçekten sevmek istediğiniz insanların kaçının sizi gerçekten sevdiğinizle ölçeceksiniz” dedi.