Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır ,sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Bazı yöntemler oldukça dikkat çekici!

Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır ,sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Bazı yöntemler oldukça dikkat çekici!
Evlerin en sık kullanılan mutfak eşyalarından birisi cam bardaktır. Sık sık dolap raflarından çıkarak sehpaların veya masaların üzerine dizilen bardakları bir süre sonra kullanımdan dolayı matlaşır, çizilir ve ilk günkü parlaklığını kaybeder Pratik yöntemlerle alacağınız sonuçlar sayesinde bardaklarınız ilk günkü parlaklığına geri dönecek ve en sevdiğiniz bardakları atmak zorunda kalmayacaksınız.

Çay Bardağı Neden Matlaşır?
Uzun yıllar sık sık kullanılan bardaklar, diğer tüm ev eşyaları gibi yıpranır. Kırılmadıkları müddetçe kullanılmaya devam eden bardaklar üzerinde çeşitli sebeplerle matlaşma ve lekelenme meydana gelir. Bardağının üzerinde sararmalar, musluk suyundaki kireç nedeniyle kireç birikmesi ve kalitesiz parlatıcı kullanımı nedeniyle deterjan kalıntıları birikebilir. Bu durum bardağınızın parlaklığını kaybetmesine neden olur. Matlaşma başladıktan sonra karbonat, sirke ve diş macunuyla temizlenebilir olsa da bu sorunla hiç karşılaşmamak adına doğru parlatıcı seçiminin yanı sıra belirli aralıklarla bardaklar sirkeli suyla temizlenebilir. Sirke, lekeleri çıkarmanın yanı sıra cam bardağınıza parlaklığını geri kazandıracak ve yeniden matlaşma sürecini uzatacaktır.

Matlaşan Bardaklar Nasıl Parlatılır?
Bardaklar bulaşık makinesi kullanımı, birçok kimyasal maddeye maruz kalması, sert sular ve bardakların sık kullanılarak yıpranması ile zamanla çizilir ve matlaşır. Sizlerle matlaşan bardaklarımızı elimizde bulunan basit malzemelerle kimyasal madde içeren temizlik ürünlerine gerek kalmadan nasıl parlatacağınızı paylaşmak istiyoruz.

Matlaşan Bardakları Parlatma Yöntemleri
Matlaşan bardaklara kesin çözüm sunan bu yöntemler aynı zamanda çizilen bardaklar için de geçerliliğini koruyor. Sizlere aktaracağımız bu basit yöntemlerle eski parlak hallerine kavuşacaklar. İşte o yöntemler;

Temiz bir bezin üzerine bir miktar karbonat dökün ve üzerine sirke ilave edin. Ardından bulaşık makinesi parlatıcısı döktüğünüz bezle bardaklarınızı ovalayın
Boş bir tencereye yerleştirdiğiniz bardakların üzerine karbonatı gezdirerek dökün. Ardından bulaşık makinesi parlatıcısını ekleyin. Yine sirke ilave edeceğiniz kaba kaynamış su ekleyin. Son olarak bir miktar limon tuzu ekleyin. Bir süre bekledikten sonra bardaklarınızı durulayabilirsiniz. Eğer dayanıklı cam bardaklarınız varsa kısa bir süre ocakta kaynatabilirsiniz. Hassas ve ince bardaklarınıza kaynatma işlemi yapmayınız.

Eğer elinizde fazla malzeme yoksa bu işlemi sadece su ve karbonatla da yapabilirsiniz. Bir kaba su başka bir kaba da karbonat koyun. Bir bulaşık süngeri ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bulaşık süngerini önce su ile ıslatın ardından bir miktar karbonat yardımıyla bardaklarınızı ovalayabilir ardından durulama işlemini yaparak bardaklarınızı parlatabilirsiniz.

Matlaşan bardaklara çözüm için başka bir pratik teknik de her derde deva olan limon ile yapılıyor. Limonu ikiye bölün ve üzerine tuz ilave edin. Bu tuzlu limonla bardağınızın iç ve dış yüzeyini ovun. Ardından bardağınızı yıkayarak kurulayın. Bardağınızdaki matlıktan eser kalmayacak.

Matlaşan Bardakları Parlatma Yöntemleri dışında bardaklarınızı çizik ve matlaşmalara karşı korumak için de bazı yöntemler mevcut.
Peki, matlaşan bardak nasıl temizlenir?

Bardaklarınızın çizilmesi ve matlaşmasını önleyecek çok önemli bir önlem de bulaşık makinenizin bakımını ve temizliğini ihmal etmemenizdir. 400 ml ölçüdeki bulaşık makinesi tuzunu belirli aralıklarla makinenize ilave etmeniz bardaklarınızın çizilmesini ve matlaşmasını önleyecektir.

Ayrıca bulaşık makinesi temizleyici ürünlerle de makinenizi boş olarak çalıştırarak temizliğini ve bakımını yapabilirsiniz. Eğer bulaşık makinesi parlatıcısı bittiyse veya artık kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız makinenizin parlatma bölümüne sirke koyabilirsiniz. Sirke makineniz için parlatıcı görevi görecektir.
Çatal bıçak sepetinin içine koyacağınız limon kabukları ile de etkiyi arttırabilirsiniz. Suyun sertliği ve kirecinden dolayı oluşan matlaşmaları önlemek içinse musluk başlığına filtre taktırarak suyun kalitesini arttırabilirsiniz. Bulaşık makinenizin filtresini düzenli aralıklarla temizleyerek biriken tortulardan arındırmanız da oldukça önemlidir. Bulaşık makinenizin filtre kısmını da etkili bir şekilde sirke yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca makinenin üst ve alt kısmındaki pervanelerin temizliği ve bakımı da oluşan çizikleri önleyebilme için çok önemlidir. Pervanenin delikleri zamanla oluşan tortularla kapandığında su daha sert şekilde dağılacak ve bu çizilmelere neden olacaktır. Bu pervane kısımları dikkatlice çıkararak bir iğne yardımı ile deliklerdeki tıkanıklıkları temizleyebilir sirke gibi maddelerle temizlik sağlayabilirsiniz. Böylelikle su sert bir şekilde bardak ve mutfak araçlarınızı artık çizmeyecek. Altı ayda bir yapacağınız bu temizlik işlemleri ve bahsettiğimiz diğer bakım önerilerini uyguladığınız takdirde hem makineniz en iyi performansla temizlik yapar hem de bardaklarınızı ve tüm mutfak araçlarınızı çizmeden zarar vermeden ve matlaştırmadan temizler.

Diş Macunu ile Bardak Parlatma
Bardaklarınızı bu muhteşem yöntem sayesinde ilk günkü parlaklığına getirmeniz mümkün. Sadece iki malzeme ile artık bardaklarınızı eskidi ve matlaştı diye atmanıza, değiştirmenize ve geri dönüşüme göndermenize gerek kalmayacak. Bir buzdolabı poşeti ve bir diş macunu yardımı ile temizlediğiniz bardaklarınızın görüntüsüne parlaklığına inanamayacaksınız. Nohut büyüklüğünde bir diş macununu bir buzdolabı poşeti geçirdiğiniz elinizle ovalayarak ardından durulamanız yeterli. Bardaklarınız artık ilk günkü gibi.

Kaynak:

Etiketler :