Kıyafetlerinizin renginden mi sıkıldınız? Evdeki sebze ve meyvelerden organik boya yapabilirsiniz…

Kıyafetlerinizin renginden mi sıkıldınız? Evdeki sebze ve meyvelerden organik boya yapabilirsiniz…
Evinizde kullandığınız meyve ve sebzelerden kendi boyanızı üretebilirsiniz. Üstelik hem çok sağlıklı hem de ekstra bir maliyeti bulunmamaktadır. Dolabınızda artık kullanılmayacak dereceye gelen, bozulan meyve ve sebzeleri tekstil boyası olarak kullanmak mümkündür. Peki boyayı elde etmek için neler yapılmalı ve hangi malzemeler gereklidir?

Bazı boyalar çok zararlı maddeler içerdiğinden başta çocuklar olmak üzere insanlara büyük zararlar verebilmektedir. Ancak hem ekonomik hem de sağlıklı boya elde etmek mümkündür. Üstelik bunun için ekstra bir ürün almaya gerek yoktur. Evinizde bulunan hatta artan meyve ve sebzelerden boya elde edebilirsiniz. Üstelik yapması da son derece kolay...

Doğal boya için malzemeler;

Bir tane tencere

Portakal kabukları

Pancar kabukları

Ispanak

Soğan kabukları

Kırmızı lahana

Ahududu

Yaban mersini

Limon

Böğürtlen

Boyanın yapılışı;

Öncelikle istediğiniz renge uygun artık sebze ve meyveleri toplayın. Bu topladığınız sebze ve meyveler taze olabileceği gibi bozulmuşta olabilir.

Tencereye öncelikle istenilen renge uygun sebze ve ya meyveler doğranarak konulur. Eğer mavi bir renk istiyorsanız kırmızı lahana, böğürtlen ve yaban mersini kullanabilirsiniz. Sarı bir renk elde etmek istiyorsanız portakal kabukları ve limon işinizi görecektir. İstenilen renge göre gereli olan malzemeler değişiklik gösterebilmektedir.

Doğranan sebze ve meyvelerin üzerine tencerenin yarısı kadar su ekleyin. Eklediğiniz su sebze ve meyvelerin en az iki katı kadar olmalıdır. Ardından tencere ocağa alınır ve en az 1 saat kadar kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra tencere ocaktan alınır ve biraz dinlendirilir. Ardından bir tane süzgeç veya tülbent yardımıyla tenceredeki sıvı cam kaplara aktarılır. İşlem bu kadardır. Artık çok pahalıya boya alma derdiniz kalmadı. Elde edilen bu boyaları kumaşların, kıyafetlerin ve ya istediğiniz herhangi bir şeyin üstünde deneyebilirsiniz. Renklerin daha kalıcı ve sağlam olması için sirke, tuz ve su ilave edebilirsiniz.

Etiketler :