Patates kızartmasının yandaşı ketçapı sadece yemeyin! Bu faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz

Patates kızartmasının yandaşı ketçapı sadece yemeyin! Bu faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz
Domates ketçabı, herhangi bir evde ve restoranda en yaygın kullanılan çeşnidir. Ketçap'ın faydaları nelerdir? Ketçap prostat kanseri riskini azaltır mı? Ketçapın saça ve cilde etkisi var mıdır? İşte merak edilenler...

Yemeklerin vazgeçilmezi ketçapı bir çok şeyde kullanabiliyoruz. Ketçap'ın faydaları nelerdir? Ketçap prostat kanseri riskini azaltır mı? Ketçapın saça ve cilde etkisi var mıdır? İşte merak edilenler...

Ketçap, patates kızartması veya sosisli sandviç gibi yiyeceklerin üzerine yaygın olarak kullanılan domates bazlı bir çeşnidir. Bu popüler yemek, domates konsantresine ek olarak sirke, tuz, baharatlar ve hatta yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi başka bileşenler de içerebilir. Ketçap, içeriğindeki domateslerden kaynaklı olarak likopen adı verilen bir antioksidan içerir. Likopen, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak, hücrelerin hasar görmesini önleyebilir ve kanser riskini azaltabilir. Ancak, ketçapta bulunan likopen miktarı, taze domateslere kıyasla daha azdır ve bu nedenle sağlık açısından önemi sınırlıdır.

KETÇAP PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR MI?

2010 yılında yayınlanan bir araştırma, domates bazlı gıda ürünleri ile prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar, domates bazlı ürünlerin erkeklerde risk seviyeleri üzerinde etkili olabilecek antikanser fitokimyasallar içerdiğini öne sürdü. Ayrıca fonksiyonel gıdalar olarak da bilinen domates bazlı yeni gıda ürünlerinin prostat karsinogenezini hedef alacak şekilde tasarlanabileceğini öne sürdüler.

AZALAN KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSKİ

Domateslerdeki likopen, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Bir çalışma, likopen takviyesinin kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda endotel fonksiyonunu iyileştirebileceğini ancak sağlıklı gönüllülerde iyileştiremediğini gösterdi.

KETÇAP LDL'Yİ DÜŞÜREBİLİR Mİ?

"Kötü" kolesterol olarak da bilinen yüksek düzeyde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir. Likopen, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada faydalı olabilir ve ek bir çalışma, domates suyunun LDL seviyelerini azaltabildiğini bulmuştur.

TEMİZLİK MADDESİ OLARAK KULLANIN

Ketçabın asiditesi onu bakır eşyalarınız ve gümüşleriniz için mükemmel bir temizleyici yapar. Aynı zamanda uygun fiyatlı ve tamamen doğal. Bu nedenle, gümüş eşyalarınızı parlatmak için kötü kimyasallar kullanmak yerine, ketçap kullanmayı deneyin. Bir tabağa dökün, gümüş eşyalarınızı sosun içine koyun (tamamen suya batırıldığından emin olun) ve oturmasına izin verin. Yaklaşık 10 dakika sonra durulama ve cilalama için hazır!

KETÇAP CİLT PEELİNGİ OLARAK KULLANILIR MI?

Güzellik rejiminize domates ketçapının eklenebileceğini kim bilebilirdi? Pudra şekeri ile birlikte yüz peelingi olarak kullanabilirsiniz. Pudra şekeri normal şekerden daha incedir, bu nedenle yüzünüzdeki hassas ciltler için daha uygundur. Ketçaptaki domatesler onu asidik hale getirerek pul pul dökülmeye yardımcı olurken, antioksidanlar iltihaplanmaya yardımcı olur.

KETÇAP SAÇ DÜZELTİCİ OLARAK KULLANILIYOR MU?

Daha önce birçok sarışının başına gelmiştir. Havuza dalıyorsunuz ve sonunda yeşil saçlarınız oluyor. Yeşil saç, havuz suyundaki bakır ve klor arasındaki reaksiyondan kaynaklanır ve daha sonra saça bağlanır. Diğer saç renklerinde de olabilir ama sarı saçlarda daha çok görülür. Düzeltmek için ketçapa dönün! Yüz kızarıklığı için yeşil tonlu kapatıcı kullandığımız gibi, ketçap da saçınızdaki yeşili nötralize ederek çalışır.