Kalıp sabundan sıvı sabun yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sıvı sabun yapımı hem çok kolay hem de çok ekonomik...

Kalıp sabundan sıvı sabun yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sıvı sabun yapımı hem çok kolay hem de çok ekonomik...
Evde yapacağınız bu sağlıklı sabunları sadece ellerinizi yıkamak için değil tüm temizlik işlerinizde kullanabilirsiniz. İstediğiniz kokuda istediğiniz faydalı yağ ile ve gıda boyaları ile dilediğiniz renklerde sıvı sabunlar yapabilirsiniz.


Kalıp sabun yıllardır kullandığımız bir temizlik ürünüdür. Kalıp sabunlar her ne kadar evlerimizde vazgeçilmez ürünler arasında olsa da günümüzde kalıp sabunların yerini yaygın olarak kullanılan sıvı sabunlar almıştır. Kişisel temizlikte kullanılan alıp sabunlar günümüzde yerini sıvı sabun türlerine bırakmıştır. Kalıp sabunu fazla kişinin kullanmasındaki hijyenik sorun özellikle dış mekanlarda ve umumi yerlerde kullanıma uygun olmamaktadır. Aynı kalıp sabununu birçok kişinin kullanmasının verdiği temizlik endişesinin önüne birbirinden farklı sıvı sabunlarla geçerek ortak kullanım alanlarında hijyen sağlanmaktadır. Tülleri yıkarken beyaz katkısız sıvı sabunu kullanabilir, yer ve yüzey temizliklerinde hoş kokulu sıvı sabunlarla temizlik sağlayabilirsiniz.

Kalıp Sabun ve Sıvı Sabun Arasındaki Farklar
Kalıp sabunlar yapıları gereği temiz bir içeriğe sahip olan güvenle kullandığımız ürünlerdendir. Uygun fiyatlı ve uzun süre kullanılması gibi avantajlara da sahip olduğundan yaygın olarak birçok alanda kullanılan bir temizlik ürünüdür. Ancak kullanım pratikliği ve ortak alanlarda hijyen sağlaması açısından sıvı sabun kullanımı giderek yaygınlaşmakta, kalıp sabunların yerini almaktadır. Ancak kalıp sabun kadar masum olmayan çeşitte sıvı sabunlar bulunmaktadır. Sıvı sabun kimyasal yağ asitleri ve deterjan bazlı köpürtücü maddeler içererek cildinizi kurutur ve cildinize zarar verebilir. Sıvı sabunun zararları ve çabuk bitmeye müsait bir ürün olması nedeniyle bizleri daha doğal sıvı sabun arayışına sokmuştur. Üstelik sıvı sabun markaları ve sunduğu yüksek fiyatlar da alternatif sabun seçeneklerine yönlenmemize neden olmuştur.

Kalıp Sabundan Sıvı Sabun Yapımı
Hem kalıp sabun kadar güvenilir içerikte hem de sıvı sabun pratikliğinde ekonomik bir temizleme ürünü arıyorsanız bu tariflerimiz tam sizlere göre. Sizler de sürekli biten ve ellerinizi kurutarak zarar veren sıvı sabun markalarını tercih etmek istemiyorsanız ve evinizin ekonomisine katkıda bulunmak istiyorsanız bu tarife göre kolayca evinizde sıvı sabun yapabilirsiniz. Sıvı sabun yapımı hem çok kolay hem de çok ekonomik. İşte tarifi;

Malzemeler; Bir kalıp sabun, 5 litre su, isteğe göre gıda boyası ve koku.

Yapımı; öncelikle kalıp sabunları bir rende yardımı ile rendeleyin. Bir tencereye Kalıp sabun rendesi ve suyu ekleyin. Metal bir kaşık yardımı ile karıştırarak pişirme işlemine başlayın. Sabunlar eriyene kadar kaynatın. Muhallebi kıvamına geldiğinde biraz soğuduktan sonra dilerseniz gıda boyası ve koku ilave edin. Sıvı sabun kaplarına ekleyerek kullanabileceğiniz doğal ev yapımı sağlıklı sıvı sabunlarınız hazır.

Tarçınlı Sıvı Sabun Tarifi
Sıvı sabunları evinizde doğal ve sağlıklı yöntemlerle yapabilir ekleyeceğiniz özel koku ve boyalarla sabunlarınıza renk katabilirsiniz. Farklı türde malzemeler ekleyeceğiniz sabunlardan biri de tarçınlı sıvı sabun. Çubuk tarçın ile bakterilerin ölmesinde iki kat fayda sağlamanıza yarayacak bu muhteşem tarif sizlerle.

Öncelikle bir kalıp sabunu rendeleyin. Bir tencereye su ilave edin ve çubuk tarçınlarla birlikte suyu kaynatın. Kaynattığınız tarçınlı suya rendelemiş olduğunuz sabunları ekleyin ve yavaşça karıştırarak sabunu eritin. Kıvamlı hale geldiğinde artık sıvı sabununuz hazır. Tarçının şifasını sabunla birleştirerek cildinize sağlık katacağınız harika bir tarif.

Zeytinyağlı Sıvı Sabun Tarifi
Sabunlarınızın verdiği nemi arttırarak cildinizi koruması ve bakım yapması için sıvı sabununuza doğal yağlar ekleyebilirsiniz. Kozmetik ürünlerde elde edilecek sayısız faydası sebebiyle sıkça kullanılan zeytinyağı bunlardan biri. Dilerseniz badem yağı gibi başka sağlıklı yağlardan da faydalanabilirsiniz.

Malzemeler 1 adet doğal sabun, 4 bardak kaynar su ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Rendelediğiniz kalıp sabunu kaynar suya ekleyerek karıştırın. Karışım soğuduktan sonra zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırın. Sıvı sabununuz hazır.

Kaynak:

Etiketler :