Japonların uzun yaşamasının sırrı ortaya çıktı! Ömürlerine yıllar ekleyen o 5 besin: Sofralarından asla eksik etmiyorlar

Japonların uzun yaşamasının sırrı ortaya çıktı! Ömürlerine yıllar ekleyen o 5 besin: Sofralarından asla eksik etmiyorlar
Japonya'daki insanların uzun yaşamasının yolu bu besinlerden geçiyor. Japon diyetisten ve beslenme uzmanı Asako Miyashita, Japonların sofralarından eksik etmediği ve ömürlerini uzatan beslenme listesini paylaştı.

Japonya’da yaşayan insanların diğer yerlere nazaran daha uzun yaşadığı bir gerçek. Bu konunun üzerine giden Japon diyetisyen ve beslenme uzmanı Asako Miyashita, Japonların bu denli uzun yaşamasının sırrının tüketilen besinlerde olduğunu söyledi. İşte Japonların uzun ömür reçetesindeki o 5 besin…

Tatlı patatesler

Diyetisyen Miyashita, bölgeye Okinawa’dan gelen mor renkli tatlı patateslerin genellikle atıştırmalık olarak tüketildiğini söylüyor. İçerisinde yaşlanma karşıtı antioksidanlar barındırdığını ve yapılan çalışmaların kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacağını ifade ediyor.

‘Süper yiyecek’ denilen bu tatlı mor patatesler, bizlerin tükettiği patateslerden oldukça farklı. Gündüz sefası çiçeğinin akrabası olarak biliniyor ve besin değeri gayet yüksek, yaprakları ise ıspanak gibi yenilebiliyor.

Balık

Miyashita, beslenme programına her gün somon ya da ton balığı gibi yağlı balıklar eklenmesini öneriyor. Balıkta bulunan omega-3 yağlarının kan basıncını düşürdüğü ve iltihabı da kökünden kestiğini söylüyor.

Miso çorbası

Türkiye’deki çorbalardan oldukça farklı olan Miso çorbasının içinde dashi, miso ezmesi, deniz yosunu ya da tofu gibi ürünler yer alıyor. Japonya’nın geleneksel çorbalarından biri olan miso, soya bazlı bir çorba.

Japonların uyguladığı diyetlerde genellikle fermente gıdalar içeren çeşitli besinler bulunuyor. Bu besinleri bir arada toplayan miso çorbası da ülkede oldukça popüler. Çorbaya adını veren miso, fermente edilmiş soya fasulyesi ve tahıllardan yapılan bir macun. Çorbanın geneline bakıldığında içerisindeki probiyotikler, canlı bakteriler ve maya bağırsak sağlığına oldukça faydalı.

Daikon turpları

Japon mutfağının vazgeçilmezleri arasında kök sebzeler yer alıyor. Daikon turpları ise grip gibi hastalıkları önlüyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bir turpta günlük karşılanması gereken C vitaminin yaklaşık yüzde 124’ü bulunuyor.

Daikon turplarının anavatanı her ne kadar Japonya olmasa da ABD gibi ülkelerde ‘Japon turpu’ olarak biliniyor.

Yosun

Türk mutfağında pek tercih edilmeyen deniz yosunu, Japon mutfağının favorilerinden biri. İçerisinde demir, kalsiyum, folat ve magnezyum gibi önemli mineraller bulunduruyor. Böylelikle kalp hastalıkları, inme, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara karşı direnç oluşturuyor.

Japonlar hemen hemen her gün yosun tüketiyorlar. Yapılan çalışmalarda içerisinde bulunan fucoidanların kanser hücrelerini öldürdüğünü de kanıtlıyor.

Japon diyetisyen Asako Miyashita’nın önerilerine göre Japonya’daki insanlar bu besinleri tüketerek daha uzun yaşıyor. Sağlıklı beslenmeye gayret ediyorlar ve zengin içerikli besinler ile ömürlerine ömür katıyorlar.