İyimserlik, Uzun Yaşamın Sırrı mı?

İyimserlik, Uzun Yaşamın Sırrı mı?
BÜ klinik psikoloğu ve stres araştırmacısı Lewina O. Lee, pozitif düşünmenin sağlık yararları, kederle baş etme ve iyi yaşlanma hakkındaki paylaşımları:

Güneşli bir manzaraya sahip olmak sadece gününüzü aydınlatmakla kalmaz, hayatınızı da uzatabilir. Bir dizi araştırmada Lewina O. Lee , iyimserliğin bir dizi fiziksel faydaya ve daha uzun bir ömre bağlı olduğunu buldu.
Olumlu düşünmenin gücü konusunda uzman olan kendisi, stresle başa çıkma stratejileri ile uzun ömür arasındaki bağlantıları inceledi, ırksal gruplarda iyimserliği daha uzun bir yaşam süresiyle ilişkilendirdi ve kaygılı erkeklerin daha zayıf kardiyometabolik sağlığa sahip olabileceğini buldu .

iyimserlik.jpg

Boston Üniversitesi Chobanian ve Avedisian Tıp Fakültesi'nde psikiyatri yardımcı doçenti olan Lee, yakın zamanda Reddit Bana Her Şeyi Sor (AMA) etkinliğine ev sahipliği yaptı ve halktan "psikososyal stres faktörlerinin sağlık üzerindeki rolü, çocukluktaki olumsuzlukların yaşam boyu mirası, nasıl olduğu" konularında sorular davet etti. İyimserlik uzun ömürlülüğü ve sağlıklı yaşlanmayı artırır.” Etkinliğe 177 yorum geldi ve sosyal medya sitesinin beğeni versiyonu olan 1,6 binden fazla olumlu oy aldı.
İyimserliğin sağlık açısından faydalarını araştırmanın yanı sıra, aynı zamanda Gaziler İşleri Bakanlığı Ulusal TSSB Merkezi'nde baş araştırmacı olan Lee, yaşlanmada biliş , çocukluk deneyimlerinin uzun vadeli etkileri , zihinsel ve fiziksel sağlık arasındaki ilişki üzerinde de çalıştı. ve gazi ruh sağlığı .

AMA konuları, başkalarının kederle başa çıkmalarına nasıl yardımcı olunacağından travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile yaşlanma arasındaki olası bağlantılara kadar uzanıyordu; Lee, sıkıntı içindeki arkadaşlarına destek olma ve kişisel stresle baş etme konusunda tavsiyelerin yanı sıra iyimserlik araştırmasından elde edilen bulguları paylaştı.

İşte bazı önemli çıkarımlar:

1. Eğer iyimserseniz kötümserlere karşı sabırlı olun
Pek çok insan, özellikle de olumsuz duygularla mücadele edenler, bir arkadaşını dinlemek veya ondan tavsiye almakta zorlanabilir, ancak sadece anlayışlı olmak yeterli olabilir.
2. Stresi kontrol etmek ve olumsuz düşünce kalıplarını kırmak için pek çok farklı yöntem vardır
Olumsuz düşünceleri yazmak, hareketli müzik dinlemek, yürüyüşe çıkmak; aşağıya doğru giden bir gidişatı durdurmaya yardımcı olacak pek çok seçenek var.
3. Stres ve keder vücudunuzu da etkileyebilir
Çoğu insan bir noktada stres veya keder yaşayacaktır ancak tutarlı kişisel bakım (sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak) ve bir profesyonelle konuşmak, olumsuz sağlık etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

4. Daha yüksek düzeyde iyimserlik, daha iyi fiziksel sağlığa eşit olabilir
İyimserlik, daha düşük kalp hastalığı ve kronik hastalık riskleri de dahil olmak üzere duygusal ve fiziksel refahla bağlantılı olabilir.
5. Stres yaşlanma sürecini etkiler
Fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarınızı dinlemek, uzun ömürlülüğü artırmanın anahtarıdır.
6. Stresli durumlara verdiğimiz tepkiler değiştirilebilir
Zor zamanlarla her zaman bir şekilde başa çıkmış olmanız, bu yaklaşıma takılıp kaldığınız anlamına gelmez. Stres tepkinizi belirli durumlara göre ayarlamak mümkündür.

7. Strese yanıt vermenin sağlıklı ve sağlıksız yolları vardır
İşyerinde fazladan saat harcamak, son teslim tarihini kaçırma korkusunu hafifletebilir, ancak fiziksel sağlığınızı tüketebilir veya eğlenceli aile aktivitelerinden zaman çalabilirsiniz.

Etiketler :