İşte Bu Yüzden Yatak Takımlarını ve Havluları Birlikte Yıkamamalısınız

İşte Bu Yüzden Yatak Takımlarını ve Havluları Birlikte Yıkamamalısınız
Yatak takımlarınızı ve mutfak havlularınızı birlikte yıkamak, çamaşır makinenize büyük zarar veriyor.

Birçok ev hanımı, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek için havluları ve yatak takımlarını çamaşır makinesinde aynı anda yıkıyor. Ancak çamaşır makinelerinin teknik servislerinde çalışan ustalar, makineye büyük bir zarar verebileceğini belirterek bu davranışın yapılmaması için uyarıda bulundu.

Nevresim takımlarının ve mutfak havlularının nasıl düzgün yıkanması gerektiğini ise bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Yatak Çarşafları Nasıl Doğru Yıkanır?

Yaz aylarında nevresimlerin, kış aylarına göre daha sık yıkanması gerekir. Yatak odasında çok fazla bulunan tozlar ve bakteriler, nevresimler üzerinde toplanır. Uzmanlar yatak takımlarınızı yaz aylarında haftada bir, kış mevsiminde ise iki haftada bir yıkamanızı öneriyor.

arsaf12.webpÇarşaflarınızı Hangi Sıcaklıkta Yıkamalısınız?

Nevresimlerinizi hangi sıcaklıkta yıkayacağınız, onların yapıldığı kumaşa göre değişiklik gösterir. Genellikler üretici firmalar, ambalajların üzerine yerleştirilen etiketler ile eşyanın temizliğine ilişkin ideal sıcaklık bilgilerini belirtmekte.

Yıkanacak kumaş pamuklu ise 60 derecede yıkamak en ideali olacaktır. İpek, flanel, saten ya da diğer hassas kumaş türleri içinse en iyi sıcaklık 40 derecedir.

Renklerini Korumak İçin Yıkamadan Önce Çarşafları Ters Çevirin

Çarşafların yıkamadan sonra sönmemesini sağlamak için, onları makineye atmadan önce mutlaka ters çevirmeyi alışkanlık haline getirin. Yıkama sonrasında ise nevresimleri iyi havalandırılmış bir alanda ya da balkonda kurutun.

arsaf13-001.webpRenkli Nevresimleri Beyaz Havlularla Birlikte Yıkamayın

Çoğu zaman dikkatsizlik nedeniyle renkli nevresimler ve beyaz havlular aynı tambura atılabiyor. Yıkamanın etkisini artırmak ve daha keskin bir temizlik sağlamak için ve havluları yumuşatmak amacıyla ağartıcı ve yumuşatıcılar kullanın. Yıkanmış havluları temiz havada kurutmak daha iyidir, ancak kurutma işlemini doğrudan güneş ışığında yapmak havluların solmasına neden olur.

Havlu ve Nevresimler Birlikte Yıkanabilir mi?

İlk bakışta havlu ve nevresimleri birlikte yıkamak hem ekonomik hem de zamandan büyük bir getiri sağlıyor gibi dursa da, havlu ve çarşafların aynı anda makineye atılması çamaşır makinesinin tambur milinin aşınmasına neden olmakta. Bu nedenle havluları ve çarşafları ayrı ayrı yıkamanız gerekmekte.