İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu tam zamanı...

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu tam zamanı...
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, elinde dolar tutan yatırımcıları bugüne dek sık sık uyardığını belirterek yeni rakam verdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırım araçlarındaki gelişmeleri değerlendirdi, önümüzdeki süreçte yaşanabileceklere dair tahminlerini dile getirdi. Elinde dolar tutan vatandaşları rakam vererek uyardı.

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 2

Özellikle bu hafta için bir yol haritamız vardı. Dolar endeksinin gerileyebileceğini ifade etmiştim. Borsa'da ciddi bir ralli süreci devam ediyor, ancak yaklaşık bir aydır bütün videolarımda sık sık özellikle 22 Haziran'da elimde yüzde 50 bir param kalmıştı, bunu da konut alarak değerlendirdiğimi söylemiştim. Kira geliri benim için daha önemli olduğu için ben elimdeki parayı 1+1 almak için daha avantajlı olduğunu belirtmiştim.

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 3

Borsa İstanbul'da sağlıklı düşüşler, teknik olarak düzeltmeler olmadıkça giriş yapmayacağını ifade etmiştim. 7 bin, 6 bin 950 seviyelerinin altına sarkmadıkça riskli gördüğümü de ifade ettim. Kar satışlarına karşı yerli yatırımcıların oldukça duyarlı olması gerektiğini, geçen yılki gibi bir senaryoyla karşı karşıya kaldığımızı da ifade etmek isterim.

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 4

BENİ ENDİŞELENDİREN DURUM...

Geçen yıl malum Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 195'lik bir getiri sağlayarak bütün yatırımcıları bu tarafa sokmuştu ve özellikle kulaktan dolma bilgilerle bu tarafta olan yatırımcısının da biraz daha zarar etme olasılığından bahsetmiştik.

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 5

Seçimden önce, 1 Ocak tarihinde diyelim yüzde 29.5 civarında yabancı yatırımcı sayımız vardı. Seçimlerden önce yüzde 27 civarına kadar geriledi. Daha sonra seçimlerden sonra yabancı yatırımcı sayısı yüzde 31'e kadar yükseldi. Ancak beni endişelendiren durum, beni risklere karşı biraz daha korumama neden olan sebep yüzde 65 civarında bir yabancı yatırımcımız vardı.

511

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 6

Seçimlerin bitmesine rağmen, siyasi istikrarın halen devam etmesine, belirsizliğin ortadan kalkmasına rağmen Borsa'da yüzde 31 yabancı yatırımcı sayısı bana çok düşük gelmekte.

611

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 7

'UYGUN ZEMİN OLUŞTU'

Dolar / TL kuru 26.71 seviyesinde. Yatay, sakin bir şekilde beklemeye devam ediyor. Serbest piyasalarda yine açık bir piyasa var. Burada bir anormallik yok. Euro / dolar paritesinde 1.0750 seviyesini destek seviyesi olarak ifade etmiştim.

711

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 8

1.0770 seviyesinden döndü. Elinde dolar bulunduran arkadaşlarımızı sık sık uyarmaya gayret gösterdim. Elinde dolar varsa pariteye giriş yapmak için uygun bir zemin oluştu.

811

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 9

Şu an euro / dolar paritesi 1.0932 seviyesinde. 2 puanlık bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Buradaki dengelenme çabasını gözlenmeye sürdüreceğim ama 1.10 seviyesinin altı benim için 'düşük' olmaya devam edecek.

911

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 10

GRAM ALTIN / TL'DE YÖN YUKARI

Gram altını ekranlarda 1667 lira olarak görüyorsunuz. Yüzde 1 olarak görüyorsunuz. Serbest piyasaya odaklanmak zorundayız. Gram altın fiyatı 1700-1710 lira aralığında şu an itibariyle, bugün biraz toparlandı. Ons altından destek gördü gram altın / TL fiyatı. Beklentim pozitif yönde devam ediyor.

1011

İslam Memiş elinde dolar tutanlara rakam verdi: Uygun zemin oluştu - Resim: 11

Merkez Bankası'nın agresif faiz artırımından sonra kısa vadeli bir çekilme oldu. O videolarımda ifade ettim 1700 lira altındaki gram altın seviyesi kalıcı değil diye. Elinde TL bulunduran, döviz bulunduran, altın yatırımı yapmak isteyenlere buraların bir fırsat olduğunu ifade etmiştim. Gram altın / TL'de yön yukarı arkadaşlar. "

Kaynak: İslam Memiş / YouTube

1111

SONRAKİ GALERİ

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü!

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu bugün saat 10.00'da 7. Dönem Toplu Sözleşme zammı oranlarını belirlemek için son kez bir araya gelecek. Toplantının ardından milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2024-2025 yılı memur ve emekli maaş zammı belli olacak.

Son Güncelleme:

Yazıyı Paylaş:

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 1

Son dakika: Toplu Sözleşme sürecine yönelik imzalar atıldı. Kamu çalışanlarının geneline yönelik bazı maddelerde uzlaşı çıkmadı. Son söz için süreç Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna intikal etti. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5 günde dört toplantı yaptı. Şimdi gözler, bugün saat 10.00'da yapılacak son toplantıda. Peki, 2024-2025 memur zammı ne kadar olacak? Memur toplu sözleşme zammı 2024 için ne zaman açıklanacak? İşte detaylar…

115

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 2

MEMURU, EMEKLİSİ 8 MİLYON KİŞİ BEKLEMEDE

11 üyeden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığında toplanacak. Hakem sürecine giden maddeler oylanacak. Karar oy çokluğuyla alınacak. Kurulun kesin kararına itiraz edilemeyecek.

215

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 3

Böylece yaklaşık 4 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-25 yıllarındaki maaşlarına zam oranları netleşecek. Belirlenecek oranlar 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacak. 8 milyondan fazla kişi doğrudan etkilenecek.

315

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 4

BAKAN IŞIKHAN’DAN MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI

Milyonlarca kişi memur zammı ve memur emekli zammı oranlarını belirleyecek açıklamayı beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan dün akşam, " Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyecek bir oran açıklanacak" mesajını verdi. Bakan Vedat Işıkhan, "Toplu sözleşme sürecini yarın sonuçlandıracağız, takdir cumhurbaşkanımızın olacak” ifadelerini kullandı.

415

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 5

ZAM ORANI İÇİN SON TEKLİF

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'ta 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam olan teklifini, 17 Ağustos'ta 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti.

515

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 6

MEMURUN TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI NE OLACAK?

Bakan Işıkhan memur ve emekliye zam için Ocak 2024’te yüzde 40-45 seviyelerinde zam yapacaklarını açıklamıştı. Merkez Bankası verileri ile yapılan aktüeryal hesaplamaya göre 6 aylık enflasyonun yüzde 33,13 olması bekleniyor. Bu yüzde 33,13'lük 6 aylık enflasyon oranı refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammını temsil ediyor. Bu rakamdan Temmuz 2023'de uygulanan yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı çıkarıldığında memur enflasyon farkı yüzde 25,59 olarak gerçekleşecek.

615

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 7

Ancak bir detay toplu sözleşme zammı için çok önemli ipucunu ortaya çıkardı. Daha önce verilen hakem kararlarında hükümetin teklifine yakın oranların kabul edildiği görüldü. Ankara kulislerinden elde edilen bilgiye göre, daha önceki kararlarda Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile hükümetin son tekliflerinin uyumlu olduğu ifade edilirken, 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde ise farklı olarak enflasyon detayına dikkat çekiliyor.

715

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 8

YENİ FORMÜL

Merkez Bankası’nın 2024 yılı için yüzde 33 enflasyon tahminine karşın hükümetin teklifi 15+10’da kalmıştı. Hakem Kurulu’nun Merkez Bankası’nın tahminini dikkate alarak aradaki 8 puanlık farkı kapatacağı bir oranda karar kılması bekleniyor. Yüzde 30’un altında bir oranın açıklanması ise beklenmezken, 19+14 formülünün bankanın tahminini birebir karşılayacağı ifade ediliyor.

815

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 9

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 32 BİN LİRAYA YAKLAŞACAK

Şu an için alt sınır kabul edilen hükümetin yüzde 15’lik toplu sözleşme oranı ile memur maaş zammının Ocak 2024 için yüzde 44,42 seviyesinde olması bekleniyor. Böylece 8077 TL seyyanen zam ile 22.017 liraya yükseltilen en düşük memur maaşı 31.797 TL’ye yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı ise 9.876 liradan 14.263 lira seviyelerine gelecek.

915

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 10

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE 10 PUANLIK REFAH PAYI YOLDA

Öte yandan SGK, Bağ-Kur emeklileri de buradan çıkacak karara odaklandı. Çünkü emekli maaşı zammı için de memur zammı önemli bir referans olacak. Orta Vadeli Program ile bütçede yol haritası belli olurken emekliye zam düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile iki bakanlık çalışmalarına başladı.

1015

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 11

Emekliye, memur zammının altında kalmayacak şekilde zam yapılması bekleniyor. Hükümetin son toplu sözleşme zammı ve enflasyon beklentisiyle hesaplama yapıldığında tıpkı memurlar gibi Ocak 2024 emekli zammı oranı da yüzde 40-45 civarında olabilir. Merkez Bankası verileri dikkate alındığında ise SGK ve Bağ-Kur emeklisi için 10 puanlık bir refah payı söz konusu.

1115

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 12

EMEKLİYE EK ZAM VAR MI?

Ocak 2024 emekli zammı için hangi rakamlar öne çıkıyor? 7500 TL olan en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milyonların en merak ettiği soruya yanıt veren SGK uzmanı Emin Yılmaz, Meclis’in Ekim ayında açılması ile emekliye seyyanen zam yapılmasının söz konusu olduğunu söyleyerek, “Emeklilerimize 4.000 TL gibi seyyanen bir zam söz konusu olabilir.

1215

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 13

Bir yandan da memur emeklileri için toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Orada da memurlara verilen 8077 liralık seyyanen zam memur emeklilerine verilmemişti. O talep de gündemde ama olasılık olarak biraz düşük bir ihtimal” şeklinde yorumda bulundu.

1315

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 14

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL’YE YÜKSELTİLEBİLİR

Burada en düşük emekli maaşının Hazine desteği ile 10 bin TL'ye çıkarılması gündemde yer alıyor. Emekliye kademeli zam ise masada yeniden formül olarak yerini aldı. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve 30 zam verilmesi gündemde olacak.

1415

En düşük maaşlar tek tek hesaplandı: Memura 19+4, emekliye 10 formülü! - Resim: 15