Hiçbir şey göründüğü gibi değil...

Hiçbir şey göründüğü gibi değil...
İnsan görüşü sadece nesnelerin renklerini değil, aynı zamanda nesneyi çevreleyen renkleri de dikkate alır. Benzin pompalarının üzerindeki şeritlerin renkleri değiştiğinde, beynimiz her bir pompaya ilişkin algımızı da değiştirir.

Bu resimde kaç renk var?

Bu resimdeki yakıt pompaları size de renk değiştiriyor gibi görünebilir. Ama gördüğünüz her zaman doğru olmayabilir.
Aşağıdaki ilginç optik illüzyonda yer alan benzin pompaları renk değiştiriyor gibi görünebilir, ancak aslında durum böyle değil. Aslında 4 kısımda da pompa renkleri aynı. Bu etkileyici optik illüzyon, beyninizi kandırmak için arka plana çizgiler yerleştiren Munker-Beyaz konsepti kullanılarak oluşturuldu.

cizgilerle-gelen-renk-illuzyonu-hn4d.webp

Görüntüde, her kısımda farklı renkli benzin pompaları varmış gibi görünse de, şaşırtıcı bir şekilde farklı renkte benzin pompası söz konusu. Ve her sıra tamamen aynı. Bu optik illüzyon, iCompario tarafından oluşturulmuş.
Peki bu nasıl olabiliyor? Dikkatli bir şekilde baktığınızda benzin pompalarının üzerinden geçtiği görülen renkli çizgiler, beyninizi farklı renk tonlarını görecek şekilde kandırıyor. Benzin pompalarının rengi, her pompanın etrafındaki çizgilerin rengine bağlı olarak algılanıyor.

Resmi yakınlaştırdığınızda illüzyon zayıflıyor, ancak uzaklaştırdığınızda renkler arasındaki kontrast daha fark edilir hale geliyor. Tabii ki bu farklılıklar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Munker-White konseptini kullanan bu illüzyon, genel olarak büyüleyici olmasının yanı sıra, duyularımızın gerçeği belirleme konusunda çoğunlukla yetersiz kaldığını vurgulaması açısından da önemli.

Kaynak: