Hastalığınızın teşhisini çorabınız koyabilir!

Hastalığınızın teşhisini çorabınız koyabilir!
Çorapların ayak bileği üzerinde iz bırakması, genellikle rahatsız edici bir durumdur fakat hastalığın habercisi olabilir.

Öncelikle uygun olmayan boyutta veya sıkı lastikli çoraplar giymek, ayak bileği üzerinde izlerin oluşmasına neden olabilir. Bu tür çoraplar, cildin üzerine baskı yaparak dolaşımı engeller. Uzun süre boyunca sıkı çoraplar giymek, bazı problemleri ortaya çıkarabilir ve zamanla daha da kötüleşmesine neden olur.

Çoraplarınız ayak bileğinizde iz bırakıyorsa...

Çoraplarınızın ayak bileğinizde iz bırakıyor olması birkaç farklı hastalığın nedeni olabilir.
Bunlardan en önemlisi ise kap rahatsızlıkları...

Kalbinizde yaşanan bazı sorunlar, sinyalini ayak bileklerinizden verebilir.
Ayak bileği üzerinde izlerin oluşmaması için uygun boyutta çoraplar giymeye özen gösterilmelidir. Aşırı sıkı çoraplar yerine rahatça oturan çoraplar tercih edilmelidir.

Pamuklu veya yün gibi doğal liflerden yapılan çoraplar tercih edilmeli ve bu tür malzemelerin cildinizi daha az tahriş edeceği unutulmamalıdır.

Ayaklarınıza düzenli olarak bakım yaparak cildinizi sağlıklı tutun. Nemlendirme ve temizlik, ayak sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Çoraplarınızın eskidiğini veya sıkça giyildiğini fark ederseniz, yeni çoraplar almalısınız. Eskimiş çoraplar sıkma eğiliminde olabilir.

Mutlaka uzmana danışın!

Ayak bileğinizde izler ve tahrişler oluşuyor ve dikkat etmenize rağmen önüne geçemiyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.
Bu tür sorunlar, dolaşım veya cilt sağlığı ile ilgili daha ciddi sorunların belirtisi olabilir.
Önemsiz gibi görünen bu durumun tekrarlanması halinde, mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir.