Hangi kumaşlar yıkanınca çeker? Çekmiş olan kıyafet düzeltilebilir mi?

Hangi kumaşlar yıkanınca çeker? Çekmiş olan kıyafet düzeltilebilir mi?
Kıyafet aldığınızda üstünüze tam olarak oturmaktadır ama bu kıyafetler kirlenince yıkamaya maruz kaldığında çekmeye başlar. Tabii ki bu durumun her kıyafette olmadığını da biliyorsunuz. Peki , hangi kumaşların yıkandığında çekmeye başladığını biliyor musunuz?


Neden mağazadan almış olduğumuz kıyafetler çekme yapıyor? Hangi kumaşlar çekme yapar?


Yeni alınan birçok kıyafette karşılaşılan en büyük sorunlardan biri çekmedir. İlk yıkama sonrasında kumaşlar küçülmekte ve giyilmeyecek bir konuma gelmektedir. Özellikle bazı kumaşlarda çekme işlemi daha fazla olmaktadır. Özellikle pamuk, yün ve keten gibi kumaşların yıkama sonrasında çekme riski son derece yüksektir. Polyester gibi kumaşlardan yapılan kıyafetlerde hiç çekme yapmamaktadır.

Bazı kumaşlar yıkandığında çeker, bunlar hangileri?
Kıyafetlerin ilk yıkamadan sonra size küçük gelmesi, oldukça can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kumaşlardan üretilmiş olan bir kıyafet satın aldığınıza ise genel olarak kendinize göre biraz daha büyük olanı almanız önerilmektedir. Bazı tür kumaşların yıkanınca çekmesinin nedeni, diğer kumaş türlerine göre çok daha fazla su emebilmesinden kaynaklanıyor. Yıkama esnasında çok fazla su emen bu tür kumaşlar, yıkama sonrasında birazcık küçülüyor. Genel olarak doğal olarak nitelendirilen kumaşlarda çekme olayı görülmektedir. Ancak polyester gibi doğal olmayan kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetlerde herhangi bir çekme durumu görünmemektedir. Bu can sıkıcı durumu engellemek için ise satın almış olduğunuz kıyafetin yıkama talimatlarını detaylıca incelemeniz gerekiyor. Bu sayede de kıyafetlerinizi yıkayabilir ve çekme durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.
Pamuk, keten, ipek ve yünden yapılmış olan kıyafetlerin çekmesi oldukça normal. Ancak sentetik kumaşlarda ya da polyester gibi doğal olmayan kumaşlarda çekme durumu gözlemlenmez. Bu yüzden de bu tür kumaşları gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Ancak sağlık açısından doğal kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin giyilmesi daha iyi olacaktır. Çünkü pamuk gibi doğal kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetleri giydiğinizde, cildiniz çok daha iyi nefes alır ve terleme durumunda d abu kumaşlar teri direkt olarak emer. Bu yüzden de pamuk ve keten gibi kumaşlar ile üretilmiş olan kıyafetlerin kullanılması, cilt sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. Eğer doğal kumaşlar aracılığı ile üretilmiş olan kıyafetlerinizin çekmesini istemiyorsanız, kesinlikle kıyafetlerin etiketlerinde yer alan yıkama talimatlarına harfiyen umanız gerekiyor. Bu sayede kıyafetlerin çekmesini önleyebilir ve daha uzun süreli bir kullanımınız olabilir.

Doğal kumaşlar neden çekme yapar?
Doğal olan kumaşların neden çekme yaptığı, insanlar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Doğal olan kumaşlar, diğer sentetik kumaşlara göre çok daha iyi bir su emebilme gücü vardır. Bu yüzden de çok fazla su emebilen bu kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetler, çekme yapmaktadır. Tabii ki yıkama talimatlarına uyarsanız, kıyafetleriniz ile ilgili sorun yaşamayacaksınız.
Kumaşları üretirken daha dayanıklı olması adına iplik liflerine büküm yapılmaktadır. Bu sayede kumaşlar çok daha dayanıklı olabilmektedir. Ancak bu tür doğal olan kumaşlar yıkandığı zaman bu lifler su topluyor ve şişiyor. Bu şişme nedeni ile de kumaşın ipliklerinde kısalmalar meydana geliyor. Bu kısalmalar da bize kıyafetin çekmiş olduğunu gösteriyor. Kumaşlarda yer alan bu iplik lifleri, birkaç yıkamadan sonra kendi dengesini bulur ve artık çekme yapmaz. Fakat bir miktar küçülme her zaman için olacaktır. Bu yüzden de satın alacağınız kıyafetin kumaşına göre beden kararı vermeni gerekmektedir. Eğer bedeninizden bir beden büyük alırsanız, kıyafetlerin çekmesi nedeni ile kıyafetleriniz kullanılmaz hale gelmeyecektir.

Çekmiş olan kıyafet düzeltilebilir mi?
İnsanların en merak ettiği konulardan biri de çeken bir kıyafetin tekrardan ilk gün ki alındığı hale geri gelebileceği. Bazı yöntemler ile kıyafetleri tekrardan kullanılabilir hale getirebilmeniz mümkün. Bu sayede en azından satın almış olduğunuz kıyafetleri yine giyebileceksiniz. Ancak ilk gün ki haline geri gelip gelemeyeceği kesin değil. Çekmiş olan kıyafetleri bir miktar düzeltebilmek için şu yöntemleri incelemeniz gerekiyor:

Uygun bir kap içerisine ılık su doldurun.
Bu suyun içerisine bir miktar saç kremi koyun ve karıştırın.
Daha sonra ise çekmiş olan kıyafetleri de bu kap içerisine koyun.
Yaklaşık iki saat kadar bekleyin.
Kıyafetlerinizi çıkartın ve bir havlu ile sarın.
Daha sonra kıyafetlerin havlusunu değiştirsin ve tekrardan bekleyin.
Bekledikten sonra ise kıyafetlerinizi bir miktar çekiştirin. Ancak çekiştirme işleminden önce kıyafetlerin tamamen kuruduğundan emin olun.
Bu yöntem sayesinde çekmiş olup giyilemeyen kıyafetleri, en azından giyilebilir bir hale getirmiş olacaksınız.

Kaynak:

Etiketler :