Hafta sonu hava nasıl olacak? Şemsiyelerinizi hazırlayın! Meteoroloji uyardı

Hafta sonu hava nasıl olacak? Şemsiyelerinizi hazırlayın! Meteoroloji uyardı
Ülke genelinde olağanüstü kuraklık yaşanıyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle beklenen yağış gelmedi. Kurak geçen kışın ardından barajlarda tehlike çanları çalarken mart ayıyla birlikte yağış umudu ilkbahara kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonu için müjdeyi verdi. Şemsiyelerinizi hazırlayın. 'Hafta sonu hava nasıl olacak?' sorusunun yanıtı haberimizde...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında yurt genelinde çok sayıda ilde sağanak yağışın etkili olacağı ve özellikle hafta sonu yağışın etkisini artıracağı belirtildi. Yağışın İstanbul, Ankara ve İzmir'i de etkisi altına alacağı ifade edilirken olası olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarıldı.

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yağmurların gelmeye başlayacağı çok ciddi bir hava değişiminin hafta sonundan itibaren etkili olacağını söyleyerek, "Acil durumda suya ihtiyacı olan Bursa, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, İzmir, Manisa ve Antalya gibi merkezlerde milyonların yaşadığı şehirlerde önümüzdeki hafta sonu hem kuvvetli yağmurlar var hem de hayatı olumsuz etkileyecek bir tarafı var" dedi.

'İptaller, gecikmeler yaşanabilir'

Öztel şu uyarılarda bulundu: "Hızlıca özetlersek cuma ve cumartesi günü bu lodosun daha kuvvetli yani deniz üzerinde 70-80 kilometreye ulaşmasını sürat olarak bekliyoruz. Kıyılardan ilçelere doğru ise 50 kilometre süratle esmesini bekliyoruz. Cumartesi deniz seferlerini aksatabilir. İptaller gecikmeler yaşanabilir."

cumartesi.png
Meteoroloji 11 Mart Cumartesi hava durumu tahmini
pazar.png
Meteoroloji 12 Mart Pazar hava durumu tahmini

Etiketler :