Haber siteleri "flaş haber" olarak geçmeye başladı... Kıyamete yaklaşıldığı artık saklanamıyor... Gölde ürküten görüntü

Haber siteleri "flaş haber" olarak geçmeye başladı... Kıyamete yaklaşıldığı artık saklanamıyor... Gölde ürküten görüntü
Nehirde sular ısınmaya başladı. Öyle ki sıcaklık 40 dereceye kadar yükseldi. Ardından toplu balık ölümleri geldi. New South Wales, Menindee çevresinde "yüksek yoğunluklu bölgelerde" büyük bir temizlik çalışması yapılıyor, ancak polis kalıntıların tamamının kaldırılmayacağını kabul etmek zorunda kaldı

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinin batısındaki bir nehirde sıcaklıklar 40 dereceye kadar ulaştıktan sonra milyonlarca balık sıcakta adeta kavrularak öldü. Yetkililer, "yüksek yoğunluklu alanlarda" büyük bir temizlik çalışmasına başladı, ancak kalıntılarının tamamının kaldırılması oldukça zor gibi görünüyor.

SICAK HAVA DALGASI

Polis, uzmanların Darling Nehri boyunca milyonlarca ölü balığı çıkarmak için ağ kullanacaklarını söyledi. Kitlesel ölümlerin nedeni hakkındaki bir teorinin, Yeni Güney Galler'in uzak batısındaki küçük bir kasaba olan Menindee'deki alan çevresinde son zamanlarda meydana gelen sıcak hava dalgasından sonra nehirdeki düşük oksijen seviyeleri olduğu düşünülüyor.

balik2.webp

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY

NSW Polis Komutanı Brett Greentree, olayın "ölen milyonlarca balık açısından eşi görülmemiş" olduğunu söyledi. Su kalitesinin "yüksek" kaldığından emin oldu ve ekledi: "Amacımız Menindee'nin temiz su kaynağına sahip olmasını sağlamak... Şu anda su kalitesi açısından iyi bir noktada olduğumuz için rahatım. Ama topluluğa karşı çok açık sözlü olmalıyım ve 'her balık kaldırılacak mı?' Edindiğim bilgilere göre öyle düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

KORKUNÇ BİR KOKU

Menindee sakini, Facebook'ta yayınladığı ve nehrin kenarını kaplayan ölü balıkları gösteren bir videonun yanında "En kötüsü hala geliyor" yazdı. Koruma kuruluşu OzFish'ten Braeden Lampard, Australian Broadcasting Corporation'a korkunç bir koku olduğunu söyledi. Ekibinin kurtarılan balıkları bir bekletme tankına naklettiğini bildirdi. OzFish program direktörü Cassie Price, yüzen kalıntıların çoğunun iki gün içinde nehir yatağına batacağını da vurguladı.

balik1.webp

SU KALİTESİ İÇİN İYİ DEĞİL

BBC'ye verdiği demeçte, "Balık biyokütlesinin çoğunu nehirden çıkarmak pek olası değil. Batacak, bu da bir miktar besin artışına neden olacak ve bu da su kalitesi için iyi değil" dedi. "Bir süre daha fazla soruna neden olacak olan alg çiçeklerine neden olması muhtemeldir" diye ekledi. BBC'ye göre NSW eyalet hükümet kurumları, çözünmüş oksijen seviyelerini artırmak için daha yüksek kalitede su saldıklarını söylediler.