Günde 1 fincan içenlerin yağ problemi kalmıyor! Bu 3 besin ile metabolizmanız hızlanacak...

Günde 1 fincan içenlerin yağ problemi kalmıyor! Bu 3 besin ile metabolizmanız hızlanacak...
Fazla kilolar yalnızca görüntü olarak değil, sağlık açısından büyük risk taşıyor. Ancak bu kilolardan kurtulmak için yağlarınızı eritecek 3 besin var. Eğer herhangi bir probleminiz yoksa bu 3 besinden birini günde 1 fincan içerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. İşte yağ yakan o besinler...

Metabolizma hızınızı arttırmak demek, yağlarınızın yakılması ve kolayca kilo vermeniz anlamına gelir. Tabii ki bunun için düzenli bir beslenme programı şarttır. Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile bu hızlı metabolizmaya kavuşabilirsiniz.

Genetik faktörler, vücutta bulunan kas kütlesi, cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite ve spor yapma ile birlikte metabolizma hızı etkilenir. Cinsiyet olarak da erkekler, metabolizma hızı bakımından daha yüksektir. Artan her 10 yaş, metabolizma hızını yüzde 2 oranında azaltabilir.

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ideal kilonuza, metabolizma hızını arttıracak besinler işe kavuşabilirsiniz. Peki bu hızı arttırmak için neler yapmalısınız?

Metabolizma hızı için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikle mümkün olduğunca doğal ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz.
  • Günlük olarak hareket etmelisiniz. Mesela günlük 40-45 dakika yürürüş yapabilirsiniz.
  • Çok uzun zaman açlık yerine düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Ara öğünleri mutlaka almalısınız.
  • Günde 8-10 bardak su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yağ yakımını destekleyen besinler neler?

yesil-cay.jpg

YEŞİL ÇAY

Her gün içilen 1 fincan yeşil çay yağ yakımına yardımcı olur. Diğer çaylara göre daha az işlemden geçtiği için biyolojik yararlılığının da fazla olduğunu söylemeliyiz.

Kalp ve damar hastalıklarından koruyan yeşil çay, kanser riskini de azaltır. Ayrıca metabolizma hızını arttırarak yağ yakımına yardımcı olur.

kirmizi-biber.jpg

KIRMIZI BİBER

Antioksidan kaynağı olan kırmızı biber, çok da faydalıdır. Pul biberin içerisinde bulunan ve acılığını veren kapsaisin denen etken madde, tokluk hissi verir. Metabolizma hızını arttırmaya da yarar. Ancak alerjen durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.

tarcin.jpg

TARÇIN

Yağ yakımını destekleyen tarçın, kan şekerini de dengeler. Tatlı isteğini yatıştıran tarçın, açlığa da engel olur. Kabızlığı önleyen bu besin, antiseptik ve gaz söktürücüdür. Su, süt ya da meyvelere katacağınız tarçın ile metabolizma hızınızı arttırmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler :