Evlilikte bunları yapan ilk beş yılın sonunda boşanıyor

Evlilikte bunları yapan ilk beş yılın sonunda boşanıyor
ABD'li akademisyene göre evliliklerin boşanmayla sonuçlanmasının ardındaki 4 büyük faktör...

Washington Üniversitesi'nde psikoloji alanında fahri profesör olan Gottman, onlarca yıldır evlilik ve boşanmayla ilgili araştırmalar yürütüyor. Gottman'ın ilgi alanları arasında boşanma tahminleri ve evliliklerin istikrarı bulunuyor.

Akademisyene göre 4 faktör, evli çiftlerin ayrılıp ayrılmayacağını gösteren en problemli iletişim davranışlarını meydana getiriyor.

Araştırmacının internet sitesinde "Mahşerin Dört Atlısı" adı verilen bu faktörlerin görüldüğü çiftlere dair şu ifadeler yer alıyor. Independent Türkçe'nin haberine göre bahsi geçen 4 faktör ise şöyle sıralanıyor:

Küçümseme: Partnerin endişelerini ciddiye almamak, genellikle lakap takmak, iğnelemek, düşmanca mizah, göz devirmek, alay etmek vb. gibi davranışları içerir.

Eleştirellik: Partnerin karakterine, inançlarına, kişiliğine, görünümüne veya eylemlerine yönelik ısrarlı saldırılarla karakterize edilir.

Savunmacılık: Eleştiri veya tavsiyeyle yaklaşıldığında sorumluluğu reddedenlerde görülür.

Duvar örmek: Partnerin görmezden gelinmesine yol açar. Karşı taraf genellikle meşgulmüş gibi davranarak iletişimden kopar.

Gottman'a göre boşanmayla bitecek evliliğin en güçlü göstergesi "küçümseme".

Gottman, mutlu ilişkideki bir numaralı kuralın "bağlanma arzusu" olduğunu belirtmişti.

Uzmanlar bu arzunun, "partnerinin dikkatini çekmeye çalışmak" ve "bir sorunu masaya yatırmak" gibi davranışlarla görüldüğünü söylüyor.

"En mutlu çiftler, partneri bağlanma arzusu gösterdiğinde bunu fark edecek ve gerekirse ilgilenmek için meşgul olduğu işi bırakacak kadar anlayışlıdır" diyen Gottman, şu örneği vermişti: Partneriniz telefonuna bakarken 'Ah, bu ilginç bir makale' derse bu bir bağlanma arzusudur.

Etiketler :