Araştırma: Ev işlerinin çiftler arasında adil olarak paylaşılmaması kadınlarda cinsellik isteğini azaltıyor

Araştırma: Ev işlerinin çiftler arasında adil olarak paylaşılmaması kadınlarda cinsellik isteğini azaltıyor
Araştırma: Ev işlerinin çiftler arasında adil olarak paylaşılmaması kadınlarda cinsellik isteğini azaltıyor. Eskiler hayat müşterektir derdi. Eşlerin birbirlerine ev işlerinde de yardım etmesinin gerekliğini vurgulardı. Ancak bu kez ev işlerinde eşlerine yardım etmeyen erkeklere çok kötü haber! Kadında cinsel isteği fena düşürüyor

Çiftler arasında ev işlerinin adil paylaşılmamasının, kadınlarda cinsel isteğin azalmasına neden olduğu belirtildi.

Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi Emily Harris ve Kanada'daki Queen's Üniversitesi'nden Sari van Anders'ın liderlik ettiği araştırmaya göre, çoğu çalışmada kadınlar düşük libidonun nedeni incelenirken, "ilaç kullanımı, stres ve günlük hayattaki sorunlar" gibi şeylere bakılsa da, "cinsiyet eşitsizliğinin de rol oynadığının" göz ardı edilmemesi gerekiyor.

ev-isleri1.jpg

Forbes'un aktardığına göre, araştırmada partnerlerine kıyasla daha çok ev işi yapan kadınların daha düşük cinsel istek duyduklarını söylediği aktarıldı.

ev-isleri2.jpg

Yine bulunan sonuçlara göre, ev ilerinin büyük bölümünü yapan kadınlar, bunun adil olmadığını ve partnerlerinin kendilerine bağımlı olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, bu iki şeyin de kadınlarda cinsellik arzusunu azalttığını belirtti.

ev-isleri3.jpg

Araştırmanın yazarları, çiftlere ev işlerinin adil şekilde bölünmesi için konuşmalarını önerdi.

ev-isleri4.jpg

Harris ve van Anders, erkeklere de üç tavsiyede bulundu: Meraklı ve açık olun, konuşun, harekete geçin.