Edirne ciğer sarması tescillendi

Edirne ciğer sarması tescillendi
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimiyle kentin lezzetlerinden ciğer sarma, coğrafi işaret alarak tescillendi. Oda Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’de coğrafi işaretli ürün sayısının 10’a çıktığını belirterek, “Coğrafi işaretli ürünleri Edirne açısından çoğaltmamız anlamında ciddi bir çaba sarfediyoruz” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, odada düzenlediği basın toplantısında coğrafi işaret alan ciğer sarma yemeğiyle ilgili açıklama yaptı. Zıpkınkurt, şunları söyledi:

'Ciddi çaba sarfediyoruz'

"Edirne’de coğrafi işaretli ürün sayısı 10’a çıktı Edirne ciğer sarmayla birlikte. Ciğer sarmanın tescilini, bir yöresel yemek, Ticaret ve Sanayi Odası olarak almış bulunuyoruz. Coğrafi işaretli ürünleri Edirne acısından çoğaltmamız anlamında, ciddi bir çaba sarf ediyoruz. Şehirler coğrafi işaretli ürünleri arttırdıkça gelen misafirler, turistler bu ürünlere talepte bulunuyorlar. Ürünün değeri artıyor ve işletmelerimiz açısından daha karlı hale gelebiliyor. Gittiğimiz yerlerde coğrafi işaretli ürünleri yemeye özen gösteriyoruz. Gittiğimiz yerlerde mutfakları değerlendiriyoruz ve hediyelik alıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Sırada acıbadem kurabiyesi, Lalapaşa karakovan balı, aynalı süpürge ve bademli kurabiye var. Dolayısıyla bunların da müracaatları yapıldı. İnşallah önümüzdeki günlerde bunlardan da olumlu sonuç çıkarsa, tanıtarak paylaşmış oluruz."

Kaynak:ANKA