Dünya Su Günü'nde İSKİ'den İstanbullulara tasarruf çağrısı

Dünya Su Günü'nde İSKİ'den İstanbullulara tasarruf çağrısı
Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı giderek azalıyor. İstanbul'daki barajların doluluk oranları alarm veriyor. İSKİ'den hem İstanbullular hem de kurumlar için tasarruf çağrısı geldi.

Birleşmiş Milletler tarafından içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması adına 1993 yılında 22 Mart Dünya Su Günü olarak ilan edildi. Su günü kapsamında 'Görünmeyen Hazine Su' fotoğraf yarışması ödül töreninde konuşan İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarının giderek azaldığına dikkat çekti. Başa, “2030 yılı için 100 milyonluk nüfus tahmininin gerçekleşmesi durumunda, ülkemizde kişi başına düşen su miktarı 1.120 metreküp seviyesine düşecek” uyarısında bulundu.

İSKİ, 'Görünmeyen Hazine Su' başlığı ile ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen fotoğraf yarışmasının ödül töreni gerçekleşti. Törende konuşan Başa, iklim krizine dikkat çekerek buna bağlı yaşanan kuraklığın sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkilediğini anlattı.

whatsapp-image-2023-03-22-at-12-06-09.jpeg

‘TÜRKİYE SU ZENGİNİ DEĞİL’

Türkiye’nin sanıldığı kadar su zengini bir ülke olmadığına dikkat çekerek “Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı ise giderek azalıyor. Bu rakam 2000 yılında 1.652 metreküp iken, 2009 yılında 1.544 metreküpe, 2020 yılında ise 1.346 metreküpe geriledi. TÜİK’in 2030 yılı için 100 milyonluk nüfus tahmininin gerçekleşmesi durumunda ülkemizde kişi başına düşen su miktarı 1.120 metreküp seviyesine düşecek” uyarısında bulundu.

‘BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI’

Başa, suyun daha verimli ve tasarruflu kullanılmasına yönelik herkese önemli görevler düştüğünü belirterek “Günümüzde kentlerde karşılaşılan su sorunlarını çözebilmek için tüm su döngüsünün bir bütün olarak ele alınması gerekmektedir. İklim değişikliği, düzensiz kentleşme, kirlilik, kaynak kısıtlılığı ve zamanla eskiyen altyapı gibi sorunların neden olduğu baskılar arttıkça, entegre su sistemlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili çalışmaların da önemi daha çok anlaşılmıştır” dedi.

İSTANBUL’DA KURAKLIK KARŞISINDA SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Öte yandan İstanbul’da barajların doluluk seviyesi bugün itibariyle yüzde 36.89 seviyelerinde. İstanbullular yağışların azalmasıyla birlikte kuraklık endişesi yaşıyor. İSKİ İstanbul’un tek su kaynağının barajlar olmadığını dikkat çekmekle birlikte hem İstanbullar hem de kurum ve kuruluşlar için tasarruf çağrısında bulunuyor. Örneğin İBB bünyesindeki birimler, iştirakler ve ilçe belediyelerine suyun tasarruflu kullanımına yönelik öneriler iletildi.

İSKİ’NİN KURUM VE KURULUŞLARA İLETTİĞİ ÖNERİLER ÖZETLE ŞÖYLE:

- Yeşil alan sulamalarında otomatik ve zaman kontrollü sistemlerin kullanılması,
- Yeşil alan tasarımlarının fazla suya ihtiyaç duymayan kurakçıl bitkilerle yapılması,
- Şebeke suyu yerine yeşil alanların altına sarnıç yapılarak yağmursuyu hasadı yapılması ve yeşil alan sulamalarında kullanılması,
- Sulama veriminin artırılması amacıyla güneşin etkinliğinin düşük olduğu saatlerde sulama yapılması.

İSTANBULLULAR İÇİN EVDE TASARRUF ÖNERİLERİ

İSKİ su kullanımının azaltılması ve tasarruf yapılması için yurttaşlara da çağrıda bulundu. Yurttaşların su kullanımlarına yönelik İSKİ’nin önerileri şöyle:

- Evdeki su sarfiyatının yüzde 70'inin tuvalet ve banyoda gerçekleştiğini unutmayın.
- Damlatan musluklarınızı tamir ettirin. Yılda ortalama 6 ton suyun boşa akmasını önleyin.
- Musluklarınızın altında bulunan vanaları bir miktar kısın veya musluk başlıklarınıza perlatör takın. Akan su da yüzde 50 tasarruf sağlayın.
- Sızdıran bir tuvalet rezervuarının günde 700 litreye kadar su sarfiyatına sebep olabileceğini unutmayın.
- Mümkünse tuvalet rezervuarlarınızı daha küçük hacimlilerle değiştirin.
- Banyoda geçirdiğiniz süreyi 1 dakika kısaltın. Yılda ortalama 16 ton suyu kurtarın.
- Duş esnasında sabunlanırken suyu açık bırakmayın.
- El, yüz yıkarken ya da traş olurken musluğu açık bırakmayın. Musluk sürekli açık bir şekilde elinizi yıkarsanız suyun yüzde 75'inin boşa gittiğini unutmayın.
- Kombinin suyu ısıtmasını beklerden akan suyu bir kapta biriktirerek başka ihtiyaçlarınız için kullanın.
- Çamaşır ve bulaşık makinalarını tam doldurmadan çalıştırmayın.
- Bulaşıklarınızı elde değil makinada yıkayın. Her yıkamada 110 litre suyun boşa harcanmasına engel olun.
- Çamaşırlarınızı elde değil makinada yıkayın. Yılda ortalama 9 ton su tasarrufu sağlayın.
- Sebze ve meyveleri akan suda değil bir kap içerisinde yıkayın.
- Sulama yapıyorsanız bunu sabah ya da akşam saatlerinde yapın. Buharlaşma kaynaklı kayıpları önleyin. Tarımsal kuraklığa karşı en güçlü yöntemin, damla sulama uygulaması olduğunu unutmayın.