Doğanın en yalnız 18 hayvanı: Sosyalleşmeyi pek sevmiyorlar

Doğanın en yalnız 18 hayvanı: Sosyalleşmeyi pek sevmiyorlar
Evdeki hayvan dostlarımızın aksine, doğada bazı hayvanlar sosyalleşmeyi pek sevmiyor. Yalnızlığı seven bu hayvan türleri, çiftleşmek veya avlanmak dışında yuvalarından çıkmayı tercih etmiyor.

Tilki

Tilkiler çoğu zaman olarak adlandırılan hayvanlardır; yalnızca üreme mevsiminde diğer tilkilerle bir araya gelirler.

Tilkilerin sürüler halinde seyahat ettiği durumlar olmuştur. Bu genellikle yiyeceğin kıt olduğu Arktik bölgelerde görülür ve tilkilerin hayatta kalmak için birlikte çalışması gerekir.

yalnizyasayanhayvanlar1.jpg

Tarantula

Tarantulalar, genelde yarıklar ve mağaralar bulunan kayalık alanlarda yuvalanan veya sığınak bulan dev örümceklerdir. Aile grupları halinde yaşamayı tercih etmezler; genellikle yuvalarında yalnız yaşarlar.

Peygamberdevesi

Peygamberdeveleri, yalnız yaşayan hayvanların en bilinen üyelerinden biridir. Genellikle gruplar halinde bulunmalarına karşılık her peygamberdevesi yalnız yaşar ve yalnız avlanır.

yalnizyasayanhayvanlar2.jpg

Gila Canavarı

Gila canavarı, dünyada az bulunan zehirli kertenkelelerden biridir. Oldukça yavaş hareket ederler ve zamanlarının çoğunu yuvalarda veya kayaların altında saklanarak geçirirler.

yalnizyasayanhayvanlar3.webp

Baykuş

Baykuşlar, gece alışkanlıkları ve avlanma hünerleri ile bilinen bir kuş türüdür. Pek çok farklı baykuş türü vardır ve bunlar genellikle yalnız yaşayan canlılardır; yalnızca çiftleşmek için bir araya gelirler. İnsanlar tarafından baykuşa spritüel özellikler ya da uğurlu uğursuz gibi anlamlar yüklense de kendi halinde bir hayvandır.

yalnizyasayanhayvanlar3.jpeg

Kızıl Panda

Kızıl panda, doğu Himalayalar ve güneybatı Çin'e özgü küçük bir memelidir. Sosyal gruplar oluşturmayan yalnız hayvanlardır.

yalnizyasayanhayvanlar22.jpg

Vaşak

Kedigillerin en karizmatik üyelerinden biri olan vaşaklar, yalnız yaşamayı ve avlanmayı tercih eden utangaç, münzevi kedilerdir. Amerika'nın güneybatısına özgüdürler ve avlarını sessiz bir hassasiyetle takip edip pusuya düşüren kusursuz avcılardır.

yalnizyasayanhayvanlar1-001.jpg

Aksolotl

Aksolotl, Meksika'ya özgü bir semender türüdür. Bu yalnız amfibi, zamanının çoğunu su altı mağaralarında veya su bitkileri arasında gizlenerek geçirmektedir.

yalnizyasayanhayvanlar2-001.jpg

Pabuç Gagalı

Pabuç gagalı, Afrika'da yaşayan büyük, leylek benzeri bir kuştur. Kendi başına kalmaktan hoşlanan çok utangaç bir kuştur. Genellikle gruplar halinde görülmez ve görüldüğünde genellikle sadece birkaç kuştur.

yalnizyasayanhayvanlar7.jpg

Geyik

Geyikler genellikle yalnız hayvanlardır fakat çiftleşme mevsiminde veya yavrularını büyütürken küçük gruplar oluşturabilme özelliğine sahiptirler. Böylesine yalnız bir hayvanın neden 'geyik muhabbeti'ne isim babası olduğu da merak konusu.

yalnizyasayanhayvanlar4.jpg

Leopar

Leopar, yalnız yaşayan bir hayvandır; üreme veya yavrularını büyütme dışında yalnızlığı tercih ederler. Üremeyi de yalnız yapamayacakları için...

yalnizyasayanhayvanlar5.webp

Güneş Balığı

Güneş balığı kendi halinde yaşayan bir balık türüdür. Diğer balıklar gibi sosyal değildir. Güneş balıkları bazen su üzerinde güneşlenir. Büyük birer balık oldukları için onlar için çok az tehdit bulunur dolayısıyla kimseye ihtiyaçları yoktur.

yalnizyasayanhayvanlar0.jpg

Porsuk

Porsuk bir çöpçü ve fırsatçı bir avcıdır. Tavşan, kemirgen ve kuş gibi küçük hayvanları avlar. Tek başlarına avlanırlar ve hayatta kalmak için bir sürüye güvenmezler.

yalnizyasayanhayvanlar9.jpg

Koala

Koala çok yalnız bir hayvandır. Bu ağaçlarda yaşayan keseli hayvanlar, Avustralya'nın okaliptüs ormanlarında bulunur. Zamanlarının çoğunu yaprak yiyerek yalnız geçirirler.

yalnizyasayanhayvanlar33.jpg

Gergedan

Gergedanlar, kalın derileri ve burunlarında bir veya iki boynuz bulunan büyük, otçul memelilerdir. Genellikle yalnız hayvanlardır ve kendi boyutlarındaki diğer canlılar gibi sürü halinde dolaşmazlar.

yalnizyasayanhayvanlar55.jpg

Kaplumbağa

Kaplumbağaların 150 yaşın üzerinde bir yaşa ulaştığı bilinmektedir. Kaplumbağalar bazen gruplar halinde bir araya gelseler de genellikle yalnız yaşamayı ve başkalarıyla yalnızca çiftleşme mevsiminde etkileşim kurmayı tercih ederler.

yalnizyasayanhayvanlar66.jpg

Kaplan

Kaplanlar doğası gereği yalnızdır. Yalnız yaşarlar ve avlanırlar ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler. Aynı zamanda çok bölgeseldirler bu nedenle muhtemelen aynı bölgede yaşayan iki kaplan göremezsiniz.

yalnizyasayanhayvanlar77.webp

Ayı

Ayılar tipik olarak vahşi doğada yalnız yaşayan büyük ve agresif hayvanlardır. Onlar tepe avcılarıdır, yani besin zincirinin en üstünde yer alırlar.

Ayılar çiftleşme mevsiminde küçük gruplar oluşturabilseler de çoğunlukla yalnız kalmayı tercih ederler. Bir besin kaynağında gruplar halinde görülebilirler ancak yine de yalnız yaratıklardır.

yalnizyasayanhayvanlar88.jpg