Demansın erken belirtileri banyo sırasında tespit edilebiliyor

Demansın erken belirtileri banyo sırasında tespit edilebiliyor
Demans dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve bu nedenle erken bir aşamada tespit edilmesi, insanların ve ailelerinin tanıyı daha iyi anlamalarına ve tedavilerini buna göre planlamalarına yardımcı olabilir.

Bilim insanlarları, duş alırken fark edebileceğiniz erken belirtilerden birinin olduğunu keşfettiler.

Demansın en garip belirtilerinden biri koku alma duyusunun kaybıdır. Yani duş alırken şampuanınızın , duş jelinizin veya sabununuzun kokusunu alamıyorsanız , bu demansın erken evrelerinde olduğunuzun bir işareti olabilir.

Hafıza kaybı mutlaka bir demans belirtisi değildir ancak kokuları tanıma yeteneği ilk belirtilerden biri olarak nitelendirilmiştir.

koku-almak.jpg

Bu çalışma Chicago Üniversitesi tarafından yayınlandı ve araştırma 515 kişiyle yapılan bir ankete dayanılarak yapıldı. Exeter Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Profesör David Strain, demansın aslında beynin eskisi kadar iyi çalışmaması anlamına geldiğini söyledi.

Hafıza ve koku kaybının yanı sıra, ruh hali değişimleri, günlük görevleri yerine getirmede zorluk, konsantrasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü ve zaman ve mekan karışıklığı gibi bu duruma işaret eden başka belirtiler de vardır. Demansın farklı türleri olduğundan bu belirtilerin bazıları hemen fark edilmeyebilir.