Bir zamanlar Türkiye'ye damga vurmuştu! Ünlü dizinin çekildiği konak yerle bir oldu

Bir zamanlar Türkiye'ye damga vurmuştu! Ünlü dizinin çekildiği konak yerle bir oldu
Depremin üzerinden geçen zaman acıları hafifletmiyor. Depremin yarattığı tahribat günler geçince daha net ortaya çıkıyor. Hergün kötü bir haber alıyoruz. 10 ili etkileyen, binlerce kişinin vefat etmesine ve milyonlarca kişinin evsiz kalmasına sebep olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremi bir zamana damgasını vuran o ünlü dizinin çekildiği konağı da yerle bir etti.

6 Şubat 2023 ' de Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.8 ve 7.6 şiddetinde iki büyük deprem binlerce vatandaşımızın vefat etmesine, milyonlarca kişinin ise evsiz barksız kalmasına sebep olmuştu. Bu şiddetli iki büyük deprem tam 10 ilimizi derinden etkilemişti. Bu illerimizden biri de mutfağı ve tarihi dokusu ile gönlümüzde yer etmiş gazi şehrimiz Gaziantep' ti. Bu özellikleri nedeniyle Gaziantep çok sayıda televizyon dizisine de ev sahipliği yapıyordu.

deprem2.jpeg

2002 ve 2004 yıllarında ülkemizde yayınlanan, milyonları adeta ekrana kilitleyen Zerda dizisinin çekimleri ise Gaziantep' in Nurdağı ilçesine bağlı Sakçagözü beldesinde bulunan Hurşit Ağa Konağı' nda yapılmıştı. Ekranda fırtınalar estiren Zerda dizisinin başrollerini ise Ece Uslu ve Yavuz Bingöl paylaşıyordu. 1916 yılında yapılan Hurşit Ağa Konağı Zerda dizisine de ev sahipliği yapmıştı. Nitekim geçtiğimiz ay yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremde yerle bir oldu.

BİR ZAMANLAR TÜRKİYE'YE DAMGA VURMUŞTU! ÜNLÜ DİZİNİN ÇEKİLDİĞİ KONAK YERLE BİR OLDU

Hurşit Ağa Konağı'nın iki bağımsız kısmı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yerle bir olurken, bir bölümü ise ağır hasarlı şekilde ayakta kaldı. Dizinin çekildiği dönem milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan konakta, bir süre sonra ne yazık ki yangın çıkmış, ardından konak kaderine terk edilmişti. Hatta konakla ilgili haberler yapılmış, konağın artık harabeye döndüğü belirtilmişti.

deprem3.webp

ZERDA VE ŞAHİN' İN AŞKININ BİR BÖLÜMÜ BU KONAKTA GEÇTİ

Ünlü konağın depremde yıkılmasının ardından Hurşit ağanın torunlarından biri olan Mustafa Kemal Eren konak hakkında şu açıklamalarda bulundu. “Hurşit Ağa Konağı olarak geçer bölgenin en önceki yapılarından birisi ve şuan sit alanı bölgesinde yer alıyor. Hurşit Ağa ailesi göçten sonra ilk buraya yerleştikten sonra burayı kurmuş. Bizlerde ailenin ferlerindeniz, maalesef bu depremden sonra kaybettik bütün değerlerimizi, en son bilinen Zerda dizisi çekilmişti. Ondan yana Türkiye biraz daha iyi bilirler. Ondan öncesi de Gaziantep’in Kurtuluşuna katkı veren 250 tane atlı sipahisi ile Gaziantep’in Kurtuluşuna nokta atışı yaparak kurtuluş mücadelesinde büyük sağlayan Hurşit Ağa büyük dedelerimizdir. Görülmüş bir şey değil taşların hepsi yani iç taşların bile dama dama ayrılmıştır. Tarihte daha önce böyle bir şeyin yaşandığını sanmıyorum” dedi.