B sınıfı ehliyeti olanlar dikkat! Bakan Yerlikaya duyurdu: Yeni dönem başlıyor... Uymayana cezası çok pahalıya patlayacak

B sınıfı ehliyeti olanlar dikkat! Bakan Yerlikaya duyurdu: Yeni dönem başlıyor... Uymayana cezası çok pahalıya patlayacak
Milyonlarca ehliyet sahibinin merak ettiği o konu sonunda açıklığa kavuştu. B sınıfı ehliyeti olanları ilgilendiren konuyla ilgili merak edilenlere İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya son noktayı koydu. İşte, Bakan Yerlikaya'nın açıklamaları...

Daha önce motosiklet ehliyet sınıflarında değişiklik yapılacağı, A1 sınıfı ehliyeti olan motosikletlerin, B sınıfı ehliyetle trafiğe çıkabileceği iddiaları gündemi sallamıştı.

B sınıfı ehliyetlerde söz konusu düzenlemeye henüz gidilmediğinden 1255 cc motorlar ile trafiğe çıkanlar denetime takılınca yüksek trafik cezaları alıyorlar. Aynı zamanda, 125 cc motor kullanan sürücülerin kurslardan en az 2 ders alma şartına tabi tutulacağı da iddialardan biriydi.

15-1.jpg

EĞİTİM ZORUNLULUĞU GELİYOR!

Gündemde yer alan bu iddialarla ilgili son noktayı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya koydu. 125 CC altı motosiklet kullanımı için eğitim şartı olduğunu belirten Bakan Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda daha önce bir çalışmaya başlandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili çalışmaya devam ediliyor.

Eğitim önemli. Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları lazım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyetle 125 cc altındaki motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli"

15-2.jpg

Ayrıca Bakan Yerlikaya, trafiği tehlikeye atacak şekilde motor kullanan, koruma ekipmanı ve kask takmayan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerin artarak devam edeceğini de belirtti.