"Azı Karar Fazlası Zarar"... Kahve tüketimi gelir düzeyine endeksli! Hangi Kahveyi Günde Ne Kadar Tüketmeliyiz?

"Azı Karar Fazlası Zarar"... Kahve tüketimi gelir düzeyine endeksli!  Hangi Kahveyi Günde Ne Kadar Tüketmeliyiz?
Günümüzde kahve tüketim alışkanlıkları açısından tam bir dönüm noktası oldu. Peki, ne oldu da “çaycı” olarak bilinen Türk toplumu bir anda rotayı kahveye kırdı? Toplumun kahve tüketim alışkanlıkları nasıl şekilleniyor?


Günlük hayatın rutini haline gelip, hemen hemen her gün defalarca tükettiğimiz kahvenin, yaklaşık 600 yıllık acı tatlı uzun bir geçmişi var. Kahvenin Habeşistan’da (Etiyopya) başladığı bilinen bu macerası; Yemen, Mekke, Kahire, Şam’dan sonra İstanbul’a, İstanbul’dan da Avrupa ve dünyanın dört bir tarafına yayılıyor.
Araştırmada katılımcılara gün içerisinde ne sıklıkla kahve tükettikleri sorulduğunda günde 2-5 bardak yanıtı yüzde 42,5 ile en öne çıkıyor. Her 3 kişiden 1’i günde 1 bardak kahve içtiğini belirtirken araştırmada en dikkat çeken verilerden biri de her on kişiden birinin günde beş bardaktan fazla kahve içtiğini ifade etmesi oluyor. Sıcak içeceklerin nispeten daha az tüketildiği yaz mevsiminde ise tüketicilerin yine kahveden vazgeçemediği görülüyor. Araştırmadan elde edilen bulgular katılımcıların büyük çoğunluğunun (yüzde 82,7) günde 1 bardak veya daha fazla kahve tükettiğini gösteriyor. Yaz mevsiminde ise bu oran yüzde 80,8 olarak karşımıza çıkıyor.
Kahve tüketimi gelir düzeyine endeksli!
Araştırmaya katılan kahve severlerin profili incelendiğinde yüzde 58’ini kadınların, yüzde 42’sini ise erkeklerin oluşturduğu görülüyor. Yaş yoğunluğu daha çok 25-44 aralığında olsa da her yaşta kahve tüketimi yaygın. Kahve tüketiminin en yüksek olduğu iller ise İstanbul ve İzmir.

Günlük kahve tüketimi ne kadar olmalı?
Günlük kahve tüketimi için belirlenen sınırlar kahvedeki kafein miktarına göre değerlendiriliyor sevgili arkadaşlar. Normal şartlar altında yetişkinler üzerinde günlük 200-225 mg kafeinin herhangi bir zararlı etkisi bugüne kadar tespit edilememiş. 250 mg ve üzerindeki kafein tüketimi ise metabolizma açısından pek çok zararlı etkilere yol açıyor. Bununla birlikte, kalp damar hastalıkları olan kişilerde günlük 200-225 mg kafein tüketimi bazı risklere yol açabilir. Dediğim gibi, günlük 200-225 mg’lık kafein tüketimi normal şartlar altında sağlık açısından sorun yaratmıyor. Eğer kalp damar hastalıklarına veya başka bir kronik hastalığa sahipseniz, günlük kahve tüketimi diyetisyen yardımıyla aydınlatılması gereken bir konu haline gelir. Çocuklar içinse kahvenin çok da faydalı bir içecek olmadığını söyleyebilirim. Özellikle 15 yaş altındaki çocukların kahve içmesini doğru bulmayan pek çok uzman var. 15-18 yaş aralığında ise günlük kafein tüketiminin 75-125 mg arasında olmasında yarar var. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için vücutlarındaki kafein miktarının düşük olması pek çok bakımdan faydalıdır.

Normal şartlar altında yetişkinlerin günde en fazla 225 mg kafein almalarında bir sakınca yok.

Günlük Türk kahvesi tüketimi ne kadar olmalı?

turk-kahvesi.jpg
Evet arkadaşlar, normal şartlar altında yetişkinlerin alabileceği kafein miktarını yukarıda söyledim. Şimdi gelelim kahve çeşitlerine göre günlük tüketim miktarının ne düzeyde olması gerektiğine. İlk olarak Türk kahvesinden başlayalım. Piyasada Türk kahvesi kategorisinde pek çok markanın ürünlerini görebilirsiniz. Türk kahvesinde genellikle Arabica kahve çekirdekleri tercih edilir. Arabica kahve çekirdeklerinde kafein miktarı %1 ile %1.5 arasında değişebilir. Farklı markaların kullandığı Arabica kahve çekirdeklerine göre kahvedeki kafein miktarı da değişebilir. 1 fincan Türk kahvesindeki ortalama kafein miktarının 60-80 mg arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu durumda günlük Türk kahvesi tüketim miktarı konusunda ideal ölçü en fazla 2 fincandır. Bunun üzerine çıktığınızda vücudunuza fazla kafein girmiş olur. Ve tabii, 2 fincan Türk kahvesinin üzerine başka bir kahve çeşidi tüketmemeniz gerekir. Aksi durumda yine vücudunuzdaki kafein miktarı artabilir. Gün içinde dilerseniz, 1 fincan Türk kahvesinin yanında 1 fincan başka bir kahve çeşidi de tüketebilirsiniz. Yeter ki 225 mg sınırını aşmayın.
Günde 2 fincandan fazla Türk kahvesi tüketmemelisiniz.

Günlük hazır kahve tüketimi ne kadar olmalı?

hazir-kahve.jpg
Ofislerde veya evlerde hazır kahve tüketimi oldukça yüksek düzeyde sevgili arkadaşlar. Ölçüsünde tükettiğiniz sürece mesele yok. Ancak fazla tüketim halinde metabolizmanıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Türk kahvesine oranla hazır kahvede kafein miktarı daha yüksektir. 1 bardak yani 200-250 ml hazır kahvede yaklaşık 100-120 mg kafein olduğunu söyleyebiliriz. Bu ölçüye göre, günde 1 bardak hazır kahve içmek normal şartlar altında sağlık açısından zararlı değildir. 2 bardak hazır kahveyle sınır bir miktar aşılmış olabilir. 3 bardak ve üzeri hazır kahve tüketimi ise kesin olarak zararlıdır. Hazır kahve çeşitlerinde kafein miktarı markadan markaya değişebilir. Çünkü kahve çekirdeklerinde kafein oranı farklı olabilir. Ancak hiçbir hazır kahve çeşidini günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Dilerseniz günde 1 fincan Türk kahvesi, 1 bardak hazır kahve tüketebilirsiniz. Bu sayede iki farklı lezzeti gün içinde makul ölçüde deneyimlemiş olursunuz. Sabah saatlerinde 1 fincan Türk kahvesi, gün içinde 1 bardak hazır kahve o gün için yeterli olabilir.
Hazır kahvedeki kafein miktarı Türk kahvesine oranla daha yüksektir.

Günlük filtre kahve tüketimi ne kadar olmalı?

kahve-1.jpg
Filtre kahvede kafein miktarı diğerlerine oranla daha yüksektir sevgili arkadaşlar. Bu nedenle filtre kahve tüketirken daha dikkatli olmalısınız. 1 bardak filtre kahvede ortalama 150-200 mg kafein olduğunu söyleyebiliriz. Filtre kahve hazırlamak için French press kullanıyor ve 1 kaşıktan fazla çekirdek kahve koyuyorsanız bu miktar doğal olarak artacaktır. Normal şartlar altında günlük kahve tüketimi konusunda filtre kahve söz konusu olduğunda ideal ölçü günde 1 bardaktır. Günlük filtre kahve tüketimi 2 bardak ve üzerine çıktığında, metabolizmaya verdiği zararlar kolayca hissedilebilir. Bunların başında uykusuzluk gelir. Kanınızdaki yüksek miktarda kafein nedeniyle vücudunuz uyku hormonu melatonini salgılayamaz. Hatta kafein duyarlılığınız varsa, günde 1 bardak filtre kahve bile uykunuzun kaçmasına yol açabilir. Kahve konusundaki tercihiniz filtre kahveden yanaysa, günlük filtre kahve tüketimi için 1 bardak sınırını aşmamanızı tavsiye ederim. Ve tabii, gün içinde başka bir kahve çeşidi tüketmemeniz gerekir. Kafein duyarlılığı nedeniyle filtre kahve içemiyorsanız, bunun yerine hazır kahveyi tercih edebilirsiniz.
Filtre kahve yaparken 1 kaşıktan fazla çekirdek kahve kullanmamalısınız.

Günlük soğuk kahve tüketimi ne kadar olmalı?

buzlu-kafe.jpg
Soğuk kahve çeşitlerinde kafein miktarı diğerlerine oranla daha düşük düzeydedir. 1 bardak soğuk kahvede kafein miktarının 40-50 mg düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürün çeşidi ilk ortaya çıktığında esas hedef kitlesi gençlerdi. 15-18 yaş arasına hitap eden soğuk kahve çeşitleri zaman içinde farklı kesimler tarafından da tercih edilmeye başlandı. Soğuk kahveler daha çok yaz döneminde tercih edilse de diğer mevsimlerde de meraklıları tarafından rağbet görüyor. Yetişkinler söz konusu olduğunda, yukarıdaki ölçüye göre normal şartlar altında günde 3-4 bardak tüketmenin zararlı olacağını söyleyemem. Fakat 15 yaş altının bu ürünler dahil olmak üzere tüm kahve çeşitlerinden uzak durmalarında yarar görüyorum. Çocuğunuzu kahve içmeye küçük yaşlarda alıştırırsanız, vücudunda kafein duyarlılığı gelişebilir. Büyüdüğünde eğer isterse kahvesini içer, ama 15 yaş altındaki çocukların kahve içmeleri risklidir. 15-18 yaş aralığı ise günde en fazla 125 mg kafein alabileceği için 2 bardak soğuk kahveyle yetinmeli. 3 bardak ve üzeri tüketim onlar için zararlı olabilir.
Soğuk kahvedeki kafein miktarı daha düşüktür.

Günlük kapsül kahve tüketimi ne kadar olmalı?

kapsul-kahve.jpg
Kapsül kahve konusunda tercihiniz kafeinsiz kapsül kahvelerden yanaysa, günlük kahve tüketimi konusundaki sınırlardan kurtulmuş olabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Ancak yine de fazla abartmamanızı tavsiye ederim. Kafeinsiz kapsül kahve tüketiminde abartıya kaçmanız durumunda fazla kahve tüketmenin zararları ile karşılaşabilirsiniz. Ofisinizde veya evinizde kapsül kahve makineniz varsa, kahve yaparken fazla su kullanmanız durumunda ziyan olmasın diye hepsini içmek isteyebilirsiniz. Oysa bu tüketim şeklinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Aksi durumda günlük kahve tüketimi zararları ile erken yaşlarda karşılaşabilirsiniz. Eğer kafeinli kapsül kahve tüketiyorsanız bunlardaki kafein miktarı hazır kahvelerle yakın düzeydedir. Dolayısıyla günde 2 bardak ölçüsünü kapsül kahveler için de kullanabilirsiniz. Tükettiğiniz kahve çeşidi ne olursa olsun, fazla kahve tüketimine bağlı olarak kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, ülser ve benzeri pek çok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu arada, kafeinin yalnızca kahvede değil, çayda da olduğunu unutmayın. Gün içinde çay içiyorsanız, kahve tüketim miktarınızı sınırlamanız gerekebilir. 1 bardak çayda yaklaşık 50 mg kafein var.

Kaynak:bencoffee.co/

Etiketler :