Açlık türleri ve onlarla nasıl başa çıkılacağı ...

Açlık türleri ve onlarla nasıl başa çıkılacağı ...
Aşırı kilolu olmak giderek daha fazla insan için bir sorundur. Aşırı yemek günlük bir rutin haline geldi ve beraberinde fazla kilolar ve sağlık sorunları da geliyor. Sürekli yemek yemenizin nedenleri gerçekten çok fazla olabilir. Ve çoğu zaman bunların gerçek açlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Açlığın en yaygın ve en zararlı türlerini ve bunlarla nasıl mücadele edebiliriz…

1. Can sıkıntısından kaynaklanan açlık

Can sıkıntısından yemek yemeyen kadın yoktur. Bugün yapacak bir şeyiniz olmadığında ve buzdolabınızı bir kez daha açmak istediğinizde bir şeyler yapmaya başlayın. Aslında bu gerçek açlık değildir ve aradaki farkı anlayabilmeniz gerekir. Canınız sıkıldığında bir şekilde dikkatinizi dağıtmaya çalışın ve yemek yemekten kaçının. Kendinizi daha iyi kontrol edebilmek için yemek zamanlarını belirleyin ve bunlara uymaya çalışın.

2. Stres nedeniyle açlık

Gerçek şu ki yemek rahatlatıcıdır. Sorun şu ki, böyle zamanlarda tükettiğiniz gıdaların ne kadar zararlı olduğunu düşünmeden, elinizden geleni yiyorsunuz. Hatta çoğu zaman belirli zararlı şeylere karşı açlık hissedersiniz. Yemek yemeyi nefes almakla değiştirmenizi öneririz. Stresli durumlarda gerçekten yardımcı olur.

acikmak.jpg

3. Adet öncesi dönem nedeniyle açlık

Bu günlerde her kadının biraz ekstra karbonhidrata ihtiyacı var. O zaman normalden çok daha gergin olabilirsiniz ve yemek de bununla başa çıkmanıza yardımcı olur. Bu dönemde kendinizi şımartmanızı öneririz çünkü aksi takdirde kendinizi çok kötü hissedeceğiniz kesindir. Döngünüz sırasında kilo alırsanız endişelenmeyin, çünkü vücudunuz o zaman daha fazla su tutar.

4. Televizyon açlığı

Gerçekten de birçok insan televizyon izlerken yemek yiyor. Bu muhtemelen yemek yemek için en kötü zamandır çünkü beyniniz başka bir şeyle (film izlemek gibi) meşguldür ve yemeğin midenize girdiğini bile fark etmez. Bu nedenle çok miktarda yemeği tamamen fark edilmeden yiyebilirsiniz. TV izlerken başka bir şey yapmanızı öneririz.

5. Susuzluk

Çoğu zaman aç olduğunuzu düşündüğünüzde aslında susamışsınızdır. Dehidrasyon kolayca açlıkla karıştırılabilir ve su içmek yerine ne kadar çok yerseniz durum o kadar kötüleşir. Bununla baş etmenin hızlı bir yolu, yemeğe uzanmadan önce bir bardak su içmektir.

6. Gerçek açlık

acikmak1.jpg

Dikkat etmeniz gereken tek açlık budur. Diğer türlerden ayırt edebilmek önemlidir. Gerçekten aç olduğunuzda yemek yemelisiniz. Yalnızca vücudunuz gerçekten ihtiyaç duyduğunda yemek yemeyi öğrenirseniz, fazla kilolardan kurtulabileceksiniz. Sadece sağlıklı ve doyurucu yiyecekler yiyin. Ayrıca her yemeğin tadını çıkarmaya başlayın. Yavaş ve sakin bir şekilde yiyin, kendinizi her şeyden tamamen ayırın.

Etiketler :