195 yıllık gizemli kutuyu açınca şok oldular! Şaşkına döndüler: 'Kahretsin'

195 yıllık gizemli kutuyu açınca şok oldular! Şaşkına döndüler: 'Kahretsin'
ABD'li yetkililer Polonya ulusal kahramanı Tadeusz Kościuszko'nun anıt mezarında bulunan gizemli kurşun kutuyu açtı. Kutu açılınca büyük şok yaşandı. Şaşkına dönenlerden 'Kahretsin' diye bir ses geldi.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda George Washington tarafında savaşan Kościuszko'nun mezarı ABD ordusunun West Point akademisindeydi. 2021'de anıtın tabanında kurşun bir kutu bulunmuştu. Yetkililer bu gizemli kutunun anıta 1828'de yerleştirildiğini belirlemişti.

İndependent Türkçe'de yer alan habere göre Akademi kutuyu geçen hafta görkemli bir törenle açtı. Askeri personel ve uzmanlardan oluşan bir ekibin de yer aldığı açılış törenine katılanlar şok oldu. Zira gizemli kurşun kutu boş çıktı.

Kutunun içinde ne olabileceğine dair birçok spekülasyon vardı. Bazı öğrenciler içinden Amerikan bayrağı çıkacağını, bazıları da bir günlük bulacaklarını iddia ediyordu. West Point'in dekanı Tuğgeneral Shane Reeves törenin başında yaptığı konuşmada, "Bu büyük an için çok heyecanlı olduğunuzu biliyorum" demişti.

KUTUNUN KENDİSİ NADİDE BİR PARÇA

Öte yandan Reeves, kutunun boş olabileceğini de düşünenler arasındaydı. Yine de uzmanlar, kutunun kendisinin son derece nadide bir parça olduğunu söylüyor. Kutu, daire şeklinde bir dizi eşmerkezli sembolle süslenmişti.

Tören sırasında kutuyu açan uzman, "Bunun Kościuszko veya akademi açısından herhangi bir önemi olup olmadığından emin değiliz" demişti.

"AH, KAHRETSİN"

Kutunun kapağı dikkatlice açılırken akademi tarihçisi Jennifer Voigtschild "Ne görüyoruz?" diye sordu. Kutunun boş olduğunu gören kalabalık izleyici kitlesi arasında inlemeler ve gülüşmeler başladı. Kitleden birinin, "Ah, kahretsin!" dediği duyuldu.

Tören, akademinin YouTube hesabından canlı yayımlandı.

KOŚCİUSZKO KİMDİR?

Kościuszko fakir düşmüş asil bir aileye mensuptu. Öğrenimini bir asker olarak Varşova ve Fransa’da yaptı. Askeri okuldan mezun olduktan sonra Polonya ordusuna girdi. Koyu bir Amerikan taraftarı olduğu için 1776’da Amerika’ya giderek, Amerika iç savaşına katıldı. General Washington’un emrinde çalıştı. 1784’te tekrar yurduna döndü.

1794’te Polonya’nın ihtilal kuvvetlerinin başına geçip Krakow’da Ruslar’la yapılan çarpışmayı kazanan Kościuszko, 1797’da Amerika Birleşik Devletleri’ni yeniden ziyaret etti. Bu sırada Kongre, iç savaş sırasında göstermiş olduğu yararlıklardan ötürü kendisine geniş bir arazi hediye etti.

Etiketler :