YSK Kesin Sonuçları Ne Zaman Açıklayacak?

YSK Kesin Sonuçları Ne Zaman Açıklayacak?
Türkiye 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçti. Türkiye sandık başına gitti ve yerel yöneticilerini belirledi. CHP, Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. Peki, YSK kesin sonuçları ne zaman açıklayacak?

31 Mart'ta gerçekleştirilen seçimlerden CHP, 47 yıl sonra ilk kez seçimden birinci parti olarak çıktı. AKP kurulduğu 2001'den bu yana ilk kez, 2. parti konumuna geriledi.

GÖZLER YSK'DA

Bugün itibarıyla itiraz süreci başladı. 2 Nisan saat 15.00'a kadar ilk olarak İlçe Seçim Kurulu'na itirazlar yapılacak. İtiraz gelebilecek sonuçların çok yakın olduğu il ve ilçeler var. İllere bakıldığında; Kırklareli, Hatay, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Burdur, Artvin, Ardahan ve Kütahya'dan itiraz gelebilir. İlçelerde de yakın sonuç olan yerlerde itirazların gelmesi bekleniyor.

4zz0c5ofl0gxk97wat4a8g.webp

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

İlçe Seçim Kurulu 4 Nisan saat 17.00'ye kadar itirazları karara bağlamak zorunda. İtirazların reddine karar verilirse iptal için İl Seçim Kurulları'na itiraz süreçleri düzenlenecek ve 5 Nisan günü sona erecek. 2 gün içerisinde İl Seçim Kurulları kararlarını verecek ve 7 Nisan Pazar günü sonuçlar ilan edilecek.

thumbs-b-c-35b187528e9560669463ce074c5e0387.webp

Buradan da bir kararın kesinleşmemesi durumunda ise YSK için süreç başlayacak. Siyasi partiler 3 gün içerisinde YSK'ya başvurmak zorunda. 10 Nisan'da itiraz süreci bitecek. YSK'nın da bu itirazları karara bağlamak için 3 günlük süresi olacak. Kesin sonuçlar, tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra 13 Nisan'da YSK tarafından duyurulacak.