Özgür Özel'den Çarpıcı Anayasa Mesajı!

Özgür Özel'den Çarpıcı Anayasa Mesajı!
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yeni anayasa çalışmaları için görüşmeler devam ederken dikkat çeken bir açıklama yaptı. Özel, yeni anayasa için "masadan çok uzak" bir noktada olduklarını söyledi. Özel, "Anayasa, iktidar partisi tarafından bu kadar çok ihlal ediliyorken, yeni bir anayasayı konuşmak zaman kaybı olur" diye konuştu.

Reuters ile söyleşi yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, hükümetin yeni Anayasa çalışmaları konusunda, "Bir anayasa tartışmasının usulüne, yani şekline bile girmek için önce bana bunu teklif edenlerin mevcut anayasaya harfiyen uyuyor olması lazım" dedi.

"MASADAN ÇOK UZAK BİR NOKTADAYIZ"

Mevcut görüşmeler devam ederken çalışmalara nasıl yaklaştıklarını anlatan Özel, kendisine oy verenlerin "neden gittin o masaya" diye kendisine soracağını belirterek, "Toplumsal mutabakat yaratmanız lazım. (Onlar) Mevcut anayasaya uydukça biz o masaya yaklaşırız, mevcut anayasayı çiğnedikçe biz o masadan uzaklaşırız. Şimdi çok uzak bir noktadayız" diye konuştu.

"ANAYASA ERDOĞAN İÇİN YAPILDI"

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Türkiye'deki Anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi kavgasında yürütmenin taraf olması ve uygulanmayan onlarca hak ihlali kararı olduğuna vurgu yaparak, "Artık hukuk devletinden çıkıldığı görüntüsünü gösteren, kuvvetler ayrılığından ziyade, kuvvetler birliği görüntüleri var" dedi.

"Anayasalar ‘her doğan’ için yapılır. Bizimki Erdoğan için yapıldığı için bu hale geldi" diyen Özel, şunları söyledi:

"Eski anayasaya tam uyum birinci olmazsa olmaz bakış açımız... İkincisi yeni bir anayasa yapılacak dahi olsa mevcut anayasaya uymamanın üst düzeyde denetimi, müeyyideli yaptırımlarının olması lazım... Çok kötü bir pratikten geliyoruz. Türkiye çok şey kaybetti bu yüzden."

Özel, "Anayasaya bu kadar çok anayasa ihlali yapılırken yeni bir anayasanın, bırakın oturup tartışmayı, usul tartışmasını dahi zaman israfı olarak görürüz" dedi.