İlhan Cihaner: Bu Tartışmada Galip Çıkan Diamond Tema’nın Karşısına Yargı TCK 216 İle Çıktı

İlhan Cihaner: Bu Tartışmada Galip Çıkan Diamond Tema’nın Karşısına Yargı TCK 216 İle Çıktı
Sosyal medya ünlüsü iki kişi şeriat tartıştı. Tartışma yargıya ve siyasete sıçradı. Adalet Bakanı da müdahil oldu.

Eski CHP Milletvekili ve hukukçu İlhan Cihaner, Birgün'deki köşesinde önemli noktalara değindi. Cihaner, sosyal medyada ünlü iki kişinin “şeriat savunusu/şeriat eleştirisi” üzerine yaptıkları münazaranın sadece iki kişinin bilgi ve argümantasyon becerisi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ancak tartışmanın Adalet Bakanı’ndan ilahiyat profesörlerine kadar birçok insanın gündemine girdiğini belirtti.

TARTIŞMA ADALET BAKANI'NIN GÜNDEMİNDE

Cihaner, tartışmanın Adalet Bakanı’ndan ilahiyat profesörlerine kadar birçok insanın gündemine girdiğini aktardı. Münazarada şeriat savunusu yapan profilin yetersizliği görüldüğünde, şıhlar, şeyhler, siyaset ve yargının devreye girdiğini vurguladı.

YARGI, TCK 216 İLE DEVREYE GİRDİ

Cihaner, “TCK 216 ile dini bir tartışma yürütülüyor” dedi. Bu tartışmada galip çıkan Diamond Tema’nın karşısına yargının TCK 216 ile çıktığını belirtti.

"ŞİDDET ÇAĞRISI YAPANLAR TAKİPSİZ BIRAKILIYOR"

Cihaner, “Açık şiddet çağrısı yapan ve suç tanımına uyan birçok eylem takipsiz bırakılıyor” dedi. AKP iktidarı döneminde bu maddenin laiklik savunusuna karşı sopa olarak kullanıldığını söyledi.

TCK 216. Maddenin gerekçesine de değinen Cihaner, suçu oluşturan “tahrik”in halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya objektif olarak elverişli olması gerektiğini belirtti. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un bu gerekçeyi ve AYM ile AİHM kararlarını okuyarak kin ve düşmanlığa tahrikin nerede olduğunu belirtmesi gerektiğini ifade etti.

"YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE LAİKLİK TARTIŞILIYOR"

Cihaner, tartışmanın yargı bağımsızlığı, anayasal özgürlükler, laik devlet/şeriat devleti zeminine oturduğunu söyledi. Muhalefetin ilgisizliğinin iki internet fenomeninin tartışmasına mı girelim gerekçesiyle olabileceğini belirtti. Ancak laiklik topuna girme korkusunun kaybedilen özgürlüklerin geri kazanılmasının maliyetini artıracağını vurguladı.