Hizbullah Davalarının Avukatı Anlattı... Hâkimler Cinayet Videolarını Duruşmada İzleyemedi

Hizbullah Davalarının Avukatı Anlattı... Hâkimler Cinayet Videolarını Duruşmada İzleyemedi
Hizbullah sanıklarının yargılandığı ana dava dosyasında örgütün uyguladığı işkence videoları duruşma salonunda izlettirildi. Bu korkunç görüntüleri izleyen hâkim ve savcılar ile avukatlar başlarını çevirmek zorunda kaldı.

Vahşetin tüm yönlerini, 2000’li yılların başında görülen duruşmalarda takip eden ve örgüt tarafından pek çok kez ölümle tehdit edilen avukat Yaşar Altürk anlatıyor: “Hizbullah bitmedi. Halen faal. Dahası kamu kurumlarına yerleştirildi.”

“Domuz bağları”, “mezar evler”, ve “satırlı cinayetlerle” 90’lı yıllara damga vuran terör örgütü Hizbullah davaları kapsamında yargılanan sanıklar teker teker tahliye ediliyor. Hizbullah’ın bir parçası olduğu iddia edilen HÜDA PAR ise 4 milletvekili ile AKP listesinden Meclis’e girdi. Hizbullah sanıklarının tahliyesi HÜDA PAR’lıların Meclis’e girmesi toplumda bir kaygı yaratırken ‘Hizbullah yeniden diriliyor mu?’ sorununu gündeme taşıdı. 90’lı yıllarda Hizbullah cinayetlerine kurban giden pek çok kişinin avukatlığını yapan Yaşar Altürk, Hizbullah gerçekliğini ve o dönem duruşmalarda yaşananları Halktv.com.tr’ye anlattı.

“Bizim damat ajan” deyip katlettiler

İlk aldığı dava dosyanın bir arkadaşının oğlunun Hizbullah öldürülmesine ilişkin dosya olduğunu aktaran Av. Altürk, “Arkadaşım, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi il yöneticisiydi. Benim müvekkilim ise bu ailenin namaz kılan, camiye giden bir oğluydu. Çocuk yine bir gün namaza gidiyor. Dindar bir amca, kızını bununla evlendirmek istiyor. Çocuk da kabul ediyor. Kızın ailesi Hizbullah’a yakınmış. Bu çocuk manifatura dükkanında bekleyen bir gençti. Dükkâna zaman zaman asker ve polisler geliyor. Çocuk çay ikram ediyor. Çocuğun eşinin kardeşleri ise ‘bizim damat ajan’ diyorlar, alıyorlar, sorguluyorlar ve öldürüyorlar. Kadında babasını evine geri götürüyor” diyor.

‘Örgüt kendi üyelerini de infaz etti’

Hizbullah davalarında çok sayıda müştekinin avukatı olmasının, örgütü yakından takip e böylelikle başladığını belirten Altürk, “Biliyorsunuz Hizbullah iki gruptur. İlimciler ve menzilciler. İlimciler Hizbullah’ın silahlı kanadıdır. Menzilciler ise tebliğci kanattır. 90’larda işlenen cinayetlerde ilimciler Menzilcileri de öldürdü. Onlardan bayağı kaçan Menzilciler avukat bulamıyordu. Ben sosyal demokrat bir insanım. Duruşmalara girerken onların avukatlığını yapmamı istediler. Ben de kabul ettim” dedi.

‘Eşler bile birbirlerini ihbar etti’

“Bu dosyalarda çok vahim şeyler gördüm” diyen avukat Altürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın kocasını ihbar ediyor, adam karısını ihbar ediyor. Aile, dayanışma, toplumun adetleri denilen şeyler bu dosyalarda yoktu. Suudi Arabistan’ın İslam öncesi halinin belki daha ilkel halini bu örgüt o bölgede yaşattı.”

Cinayet videoları duruşmalarda izletildi

Yargılamalarda her şeyin net bir şekilde ortaya konulduğunu aktaran Altürk, “Hizbullah şeffaf bir örgüttür. Neden mi şeffaf diyorum. Hizbullah yaptıkları tüm işleri, işledikleri tüm cinayetleri kayıt ltına alıyordu. Bu görüntüleri Beykoz’da bulunan örgütün lideri Hüseyin Velioğlu’na gönderiyordu. Sadece bu da değildi Velioğlu’na gönderilen. Örgüt mensupları bir özgeçmiş metni hazırlar bunları da merkeze gönderirlerdi. Beykoz’da düzenlenen operasyonda tüm belgeler ele geçirildi. Bu belgeler mahkemelere getirildi. Kimsenin bize iftira atıyorlar deme şansları yok çünkü tüm belgeler kayıtlar dava dosyalarında var. Ayrıca biz Hizbullah’ın cinayet videolarını duruşmalarda izledik. Hatta sorguladıkları kişileri de videoya alıyordu. Biz bunları da duruşma salonunda izledik. Korkunçtu. Hâkimler de dâhil zaman zaman sırtımızı döndük, zaman zaman ben dışarı çıktım bu görüntüleri izlerken.”

Hizbullah sanıkları hakkında tahliye kararları verilmesine değinen Altürk, “Yargıtay’ın içini boşalttılar. Bu kişileri tahliye ettiler. Mahkemelerde askeri üyelerin olması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından adil yargılama hakkının ihlali olarak değerlendirilmişti. Ben militarist biri değilim. Ancak Devlet Güvenlik Mahkemesindeki askeri üyeler hukukçuydular. Ayrıca şimdiki hakimden çok daha hukuka ve usule bağlı kişiydiler. Bugünlerde onları mumla arıyoruz. Hukuk, usül hepsi talan edildi. AİHM kararlarının ardından tüm sanıklar tahliye edildi. Şimdi yeniden yargılama yapılıyor. Ancak dosyaya gelen giden sanık yok. Kimileri Hizbullah’ın bittiğini sanıyor. Hizbullah hiç bitmedi. Halen faal. Hatta kamu kurumlarına yerleştirilmiş vaziyetteler” ifadelerini kullandı.

Eyüp Gümüş’ün talimatı ile avukatı darp etti

Avukat Yaşar Altürk, duruşmalar sırasında, örgütün tepe yöneticilerinden Eyüp Gümüş’ün azmettirmesiyle bir başka sanık tarafından darp edildi. Bu kişi, duruşmada hâkimleri ve Altürk’ü tehdit etti; kamu görevlisine hakaret suçundan mahkûm edildi. Bilindiği gibi Gümüş, Beykoz’da bulunan örgüt evine yapılan baskında sağ yakalanmıştı. Gümüş 2011 yılında tahliye edildi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :