Erdoğan'dan Esad'la Görüşmeye Yeşil Işık: "Sayın Esad..."

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile yeniden diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduğunu ve Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmaktan çekinmeyeceğini söyledi. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de iş birliği yapacaklarını vurgulayan Erdoğan, Suriye'nin iç işlerine müdahale etme niyetlerinin olmadığını ve Suriye halkıyla kardeşlik bağlarına önem verdiklerini dile getirdi.

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, TV100 muhabiri Gülay Alaca'nın "Beşar Esad, Rusya temsilcileriyle yaptığı görüşmede Suriye'nin ve Türkiye'yle ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan tüm gelişmelere açık olduğunu aktardı. Aynı zamanda Suriye'nin egemenliğine saygı duyulması vurgusu yaptı. Türkiye ve Suriye arasında yeniden diplomatik ilişkiler kurulur mu?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Biz Suriye ile bu ilişkileri geliştirmekte geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Suriye'nin iç ilişkilerine karışmak gibi bir derdimiz, hedefimiz asla olamaz. Çünkü suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur. nasıl ki biz geçmişte Suriye ile ilişkilerimizi çok çok canlı tuttuysak; ailece görüşmeye varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esad'da biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz gibi bir şey kesinlikle mümkün değil; yine olur ve Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok."

Kaynak:halktv.com.tr