Erdoğan Yapamam Dedi Murat Kurum Yaparız Dedi!

Erdoğan Yapamam Dedi Murat Kurum Yaparız Dedi!
Emeklilerin merakla beklediği seyyanen zam için AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan kapıları kapattı. Ancak akıllara İBB adayı Murat Kurum'un emeklilere vaat olarak verdiği her ay 2.500 lira ek ücret geldi. Gazeteci Fatih Altaylı, "Erdoğan’ın veremediğini Kurum mu verecek" diye yazdı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin beklediği zam haberine kapıları kapattı.Emekli maaşlarına zam yapılmasını isteyen emeklilere seyyanen 10 bin TL verilmesi halinde bunun maliyetinin 1,7 trilyon olacağını ve bunun da kamu çalışanlarına 6 ay maaş verememek anlamına geleceğini söyledi ve “Yapamayız” dedi.

Gazeteci Fatih Altaylı, köşesinde bu durumun İBB adayı Murat Kurum'un vaatleriyle nasıl tezat düştüğünü yazdı. Altaylı'nın yazısından öne çıkanlar şöyle:

"Para basma yetkisine sahip Merkez Bankası’na “buyurma” yetkisine sahip Cumhurbaşkanı “Emeklilere seyyanen 10 bin TL verirsek, 6 ay memur maaşlarını ödeyemeyiz” diye yakınıyor ama İstanbul’a atadığı temsilcisinin en çok tutan ve en akılda kalan vaadini de açığa düşürüyor.

Saray’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için uygun gördüğü isim olan Murat Kurum’un ilk vaadi, İstanbul’da yaşayan emeklilere her ay belediye bütçesinden 2500 TL ek maaş vermek olduğunu açıklamıştı.

“Nasıl vereceksiniz?” sorusuna ise yanıt vermemeyi tercih etmişti.

Türkiye’nin kalbi konumundaki kentte toplam 2 milyon 700 bin emekli yaşıyor. Bunların her birine ayda 2500 TL vermenin yıllık maliyeti vergi dahil 110 milyar TL’ye yakın. Buna karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı bütçesi toplam 213 milyar TL.

Yani Murat Kurum seçilirse İBB bütçesinin yarısından fazlasını İstanbul’da yaşayan 2,7 milyar emekliye dağıtacağını söylüyor. Geri kalan para ile de belediye hizmetlerini yapacağını ve hâlâ çalışan belediye görevlilerinin maaşlarını ödeyeceğini söylüyor.

Para basma yetkisine ve merkezî bütçeye hükmeden Cumhurbaşkanı’nın “Yapamam” dediğini Murat Kurum yapabileceğini iddia ediyor, söz diye veriyor. Aynen hâlâ temeli atılmayan, hak sahiplerine teslim edilmeyen yüzbinlerce konutun sözünü verdiği gibi."