Erdoğan'ın Hedefinde Ekonomistler Vardı

Erdoğan'ın Hedefinde Ekonomistler Vardı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuştu. Ekonomiye dair mesajlar veren Erdoğan, ekonomistleri hedef aldı. Erdoğan, "1 Nisan sabahı döviz kuru uçacak diyenler, insanları ahlaksızca kışkırtanlar vardı. Kendi küçük çıkarları için milletin moralini bozan felaket tüccarlarına kulak asmayın" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuştu.

"DÖVİZ KURU ÜZERİNDEN KORKU SALDILAR"

Ekonomiye dair mesajlar veren Erdoğan, "Enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz" dedi. Yerel seçim öncesi bazı ekonomistlerin döviz kuru tahminleri üzerinden toplumu korkuttuğunu öne süren Erdoğan, "31 Mart öncesinde bir furya başlatmıştı. Döviz kuru üzerinden korku saldılar. İnsanları dolar euro satın almaları için ahlaksızca kışkırttılar. Karamsar senaryoların hiçbiri gerçekleşmedi. Türk ekonomisi rayında yürümeye devam etti. Enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz" diye konuştu.

erdogan.jpg

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Netanyahu yönetimi Gazze'deki katliam durduruluncaya kadar İsrail üzerinde baskı kurmayı sürdüreceğiz. DEİK'le önümüzdeki dönemde de görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye için çalışan, ihraç eden, Türk ekonomisine güvenen herkesin yanındayız. Siyasi görüşlerimiz, düşünce dünyamız farklı olabilir. Hayata, olaylara bakışımız farklı olabilir, bunların tamamı Türkiye'nin büyüklüğünü gösteren birer işarettir. Tüm farklılıklarımızı kucaklıyoruz. Herkesin yapıcı eleştirisine saygıyla yaklaşıyoruz. Türkiye için hayal kuran, Türkiye'nin mutlu yarınları için ter döken herkesin başımızın üstünde yeri vardır.

Küresel ekonomi son 4-5 yıldır fırtınalı sularda seyrediyor. Ticaret kısıtlamalarına, enerji ve gıda fiyatlarındaki belirsizliklere kadar bir çok sınamalarla karşı karşıya kaldık. Bunların yanında büyük bir deprem felaketi yaşadık. 6 Şubat depremlerinde 11 ilimizin, 14 milyon insanımızı etkileyen depremlerin maliyeti 104 milyar dolar. Deprem bölgesinde kullanılamaz hale gelen 850 bin bağımsız bölgenin 170 bini işyeridir. Ne Avrupa ne de ABD böyle bir badireyi kolay kolay atlatamaz.

Yüzde 4,5 büyüme oranıyla Avrupa'da birinci, G20 ülkeleri arasında dördüncü sıradayız.

Düne kadar seçim meydanlarında bol keseden vaat dağıtanlar bugün borç üstüne borç alıyor. Hısım akraba atamalarına değinmiyorum bile. Ekonomi programımızın olumlu neticelerini almaya başladık. Rezervlerimiz 42 milyar dolar arttı ve 140 milyar dolar seviyesine yükseldi.

aa-20240525-34677229-34677225-cumhurbaskani-erdogan-deik-genel-kurulu-ve-ustalara-saygi-odul-toreninde-konustu.jpg

1 Nisan sabahı döviz kuru uçacak diyenler, insanları ahlaksızca kışkırtanlar vardı. Peki ne oldu? Hedefimiz milletimizin refahını artırmaktır. Sabırlıyız, kararlıyız ve asla kolaycı çözümlerde değiliz. Yıllık enflasyon bazında mayıstan sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz. Yılın ikinci döneminden sonra dezenflasyon dönemine gireceğiz. Enflasyon beklentileri iyileşmeye başladı. Risk primi salgın öncesine geriledi. Türkiye'ye sermaye girişleri başladı. Çok taraflı kalkınma bankaları Türkiye portföylerini genişletiyor. Karadeniz ve Gabar'daki keşiflerle kabuğumuzu kırmaya başladık.

Savunma sanayisi ve inovasyonda güzel gelişmeler yaşanıyor. Önümüzü daha net görebileceğiz. 2028'e kadar olan 4 yıllık seçimi ülkemizi gereksiz tartışmalara sokmadan değerlendireceğiz. Şuna yürekten inanıyorum; biraz sabır ve dirayetle çok daha iyi neticeler alacağız.

Tüm dünyanın içinde bulunduğu bu sancılı dönemi Türk ekonomisi için bir sıçrama dönemine dönüştüreceğiz. Kendi küçük çıkarları için milletin moralini bozan felaket tüccarlarına kulak asmayın. DEİK üyeleri bu ülkenin ve milletin potansiyeline inandı. Biz de elimizi değil tüm gövdemizi taşın altına koyduk. Gerekli adımları atıyoruz."