CHP'de Bahçeli'nin 'İttifak Dileği' Yankıları!

CHP'de Bahçeli'nin 'İttifak Dileği' Yankıları!
MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 yıl aranın ardından CHP’ye yaptığı ziyaretin ardından flaş bir açıklama gelmişti. ‘Dileğimiz CHP-AKP ittifakıdır’ sözlerine CHP'den yorum geldi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 yıl aranın ardından CHP’ye yaptığı ziyaretin yankıları sürerken, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den görüşmeye ilişkin flaş bir açıklama gelmişti.

Bahçeli, yaptığı açıklamada, “AKP içindeki gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasını da dikkate alarak, AKP ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir” ifadelerini kullandı.

"NET MESAJ VERMİYOR"

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, Bahçeli'nin verdiği mesajı değerlendirdi.

Emir, "Sayın Bahçeli net mesaj vermiyor. Sembolik mesajlar üzerinden tartışılmasını istiyor. Daha önce, Ferdi Tayfur şarkısı ile mesaj vermişti. İki gün önce yüzüklü, dosyalı bir fotoğraf paylaşmıştı. Bunların içerisinde mutlaka bir mesaj var. Karmaşık mesajlar, herkes baktığı yerden bir şey anlamaya çalışıyor. Biz, Sayın Bahçeli’nin mesajını üzerimize almıyoruz. Biz, normalleşme sürecini açık yönetiyoruz. Neleri konuşacağımızı söylüyoruz. Normalleşme sürecinin hedeflerini tarifliyoruz. Bunların içerisinde elbette ki ittifak arayışı yok.

"AKP İLE İTTİFAKLARINDAN RAHATSIZ DEĞİLİZ"

Sayın Bahçeli açıkça, “AKP içerisindeki suyu bulandırmaya çalışanlar” diyerek hedef gösteriyor. Biz o tartışmanın da parçası değiliz. AKP ile ittifak halindeler ve bunu da kararlılıklar sürdüreceklerini söylüyorlar. Bundan da rahatsız değiliz.

"ETKİ AJANLIĞI" MADDESİ ÇIKARILACAK

Emir, iktidarın gündemindeki Dokuzuncu Yargı Paketi’ndeki, “Etki ajanlığı” maddesinin çıkarılacağını söyledi.

Emir, yargı paketi ile ilgili dolaşan taslak metine yönelik kaygılarını şu ifadelerle paylaştı:

“Bu taslağın MHP tarafından hazırlandığı yönünde de bilgiler var. Bu taslağın içinde kabul edemeyeceğimiz hükümler var, bunların başında da Etki Ajanlığı maddesi geliyordu. Etki Ajanlığı, sınırları belli olmayan bir madde olarak karşımıza çıkmıştı ve bunun savcılara bir maymuncuk olarak verildiği, savcıların kimi zaman istediklerinde kapıları onunla açabilecekleri, istediklerini yargılayabilecekleri bir alan yaratıyordu.

Hukuk devletinde böylesine öngörülemez ceza maddeleri olamaz. Ceza maddeleri kesin, açık, öngörülebilir ve sınırlarının belli olması gerekiyor. Türkiye’yi kaotik bir ortama sokmak için kullanılabileceği yönünde kaygılarımız vardı. Geldiğimiz noktada, dokuzuncu yargı paketinde bu maddenin yer almayacağı sözü verildi. 6284 Sayılı Yasa’nın en önemli maddelerinden biri olan, “Zorlama hapsin” kaldırılacağı kaygısı da vardı. O konunun da yer almayacağı sözü verildi."