Bülent Arınç Erbakan'a Özel 'Cezaevinden Kurtarma' Yasası Çıkardıklarını İtiraf Etti!

Bülent Arınç Erbakan'a Özel 'Cezaevinden Kurtarma' Yasası Çıkardıklarını İtiraf Etti!
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan'ın Necmettin Erbakan'ı 2006 yılında hapsettirmek istediğini iddia etti. Bülent Arınç, ‘iddiaların gerçek dışı olduğunu’ iler sürerek, Erbakan’ı korumak için ellerinden geldiğini yaptıklarını ve bunun için bir yasa çıkarttıklarını da açıklamış oldu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon yayınında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Necmettin Erbakan’ı 2006 yılında hapsettirmek istediğini ileri sürmüştü. Karamollaoğlu, “Erdoğan, 2006 yılında, evini polis kuşatmasına alarak Erbakan’ı tutuklatmak istedi” ifadelerini kullanmıştı.

Eski TBMM Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Karamollaoğlu’nun iddialarına yanıt verdi.

ADIM ADIM ÖZEL ÇIKARILAN YASAYI ANLATTI

Arınç, X hesabından yaptığı açıklamada, Karamollaoğlu ve Altınözü’ün iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Erbakan için çıkarılan ‘özel kanun‘a ilişkin süreci anlattı.

“Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Karamollaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında ortaya attığı ve ardından da Mehmet Altınöz tarafından onaylanan iddialar üzerine birkaç söz söylemek gereği hâsıl oldu. Ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor! Sürecin nasıl geliştiği aşağıda paylaştığım linkteki haberde detaylı bir şekilde görülebilir. O dönem rahmetli Erbakan Hocamız için söz konusu olan cezaevine girme ihtimalini ortadan kaldırmak adına elimizden geleni ivedilikle yaptık. Başkanı olarak o dönemki grup başkanvekilimiz Sadullah Ergün’ü arayarak hocamız için olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması adına gerekli kanuni düzenlemenin yapılması için çalışma yapılması yönünde talimatı o dönemki Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ederek ben verdim.

İlgili kanun teklifi mecliste kabul edilmesinin ardından dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi; biz ise aynı gün herhangi bir değişiklik yapmadan kanunu tekrar kabul ederek Sezer’e havale ettik ve o da anayasamız gereği onaylamak zorunda kaldı. Ardından da CHP harekete geçerek ilgili kanunu anayasa mahkemesine taşıdı.”

‘En yakın şahitler’

“Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin itirazını reddetmesi akabinde de kanun yürürlüğe girdi ve rahmetli hocamızın söz konusu cezayı evinde geçirmesi sağlanmış oldu. Bu dönem yaşananların en yakın şahitleri arasında Sayın Recai Kutan, Yasin Hatipoğlu, Mustafa Kamalak ve Şeref Malkoç da vardır. Bana gelip bu talebi ileten de kendileridir. Yakinen şahit olduğum birçok konu vardır ki o dönem Erbakan Hocamız tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bizlere iletilen muhtelif talepler de tereddütsüz yerine getirilmiştir.

Hocamız, bu konudan dolayı özel olarak bana ve genel olarak da bu konuda hizmeti geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ve takdirlerini iletmiştir. Sayın Karamollaoğlu ve Altınözün ortaya attıkları konu, bugüne kadar hiçbir yerde gündeme getirilmemiştir. 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yaklaştığı şu günlerde üzerinden yıllar geçmiş bir konuyu gerçeklerden uzak bir şekilde yeniden kamuoyunun önüne sunmanın siyasi etik ile bağdaşmadığı görüşündeyim.”

Etiketler :