Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye'ye Geldi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye'ye geldi. İstanbul'da ilk olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelerek Almanya’ya Türk işçilerin göçünü konu alan ‘Gurbette Hasret’ sergisini ziyaret etti. Ancak Filistin'e yönelik saldırılar sebebiyle toplanan protestocuların protestosuyla karşılaştı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'ye bugün başlayacak üç günlük resmi ziyarette bulunuyor.

Bu ziyaret, Almanya'dan Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor, bu da oldukça önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Konuk Cumhurbaşkanı, ziyarettten hemen önce sosyal medya aracılığıyla mesaj yayınladı. Almanya Büyükelçiliği hesabından yapılan paylaşımda, "Türkiye’ye 3 günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirecek olan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, ziyaretiyle iki ülke arasındaki yakın bağlılığı ifade etmek istiyor" ifadelerine yer verildi.

ZİYARETİNE ANKARA YERİNE İSTANBUL’DA BAŞLADI

Yedi yıldır cumhurbaşkanı olmasına karşın Türkiye’yi ilk kez ziyaret eden Steinmeier’in temaslarına Ankara yerine İstanbul’dan başlaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 yıl aradan sonra ilk kez Irak’a ziyaret ederken Steinmeier’ın Türkiye’ye gelmesini bazı kaynaklar Alman cumhurbaşkanının Türk mevkidaşı ile arasındaki zorlu ilişkinin bir göstergesi olarak yorumladı.

Son dönemde Erdoğan’ın İsrail’e yönelik yaklaşımını eleştiren Steinmeier, daha önce de Türkiye’de demokratik normların erozyona uğradığına dair endişelerini dile getirmişti.

ilk-resmi-temas-imamoglu-ile-almanya-cumhurbaskani-steinmeier-istanbul-da-4490-002.jpg

'SİRKECİ GARINA ZİYARET'

Steinmeier'in Türkiye ziyaretinin ilk durağı, 1960’lı yıllarda binlerce Türk işçinin Almanya'ya gitmek için trenle yola çıktığı Sirkeci Garı oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldikten sonra Steinmeier, Türkiye'deki Alman şirketlerinin temsilcileriyle bir tekne gezisine katılacak ve daha sonra Tarabya’daki Alman Kültür Akademisi’nde Türk-Alman diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı vesilesiyle düzenlenecek bir etkinliğe katılacak.

YANDAŞ 'DİPLOMATİK TEAMÜLLER HİÇE SAYILDI' DEDİ

Alman Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyaretinde ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret edip görüşmesi AKP ve yandaşlarını kızdırdı. Bu durumun 'Diplomatik teamülere aykırı' olduğunu öne sürerek eleştirdiler. Ardından Sirkeci Garına gelen bir grup protestocuların protestosuyla karşılaşması da dikkat çekti.

whatsapp-image-2024-04-22-at-15-42-14.jpeg

SİRKECİ GARI'NDA PROTESTO

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Sirkeci Garı'nda Filistin'e yönelik saldırılar sebebiyle toplanan protestocuların saldırılarına maruz kaldı. "Soykırım suçlusu katil Almanya" sloganı atan gruptan bazı göstericiler gözaltına alındı.

adsd.jpg

dsfdfd.jpg

SİRKECİ GARI'NDA ZİYARET DEVAM ETTİ

Toplantının ardından Steinmeier ve İmamoğlu, İstanbul Valisi Davut Gül ile Demiryolu Müzesi'ni ziyaret etti.

Müzeyi, tarihçi İlber Ortaylı'nın anlatımıyla gezen heyet, "Almanya'ya Türk İşçilerin Göçü" temalı sergi ile Türk kadın işçiler ve onların müziklerini konu alan "Gurbette Hasret" sergisini de ziyaret etti.

glxlt2wkaegq94jpg-fnrcueezn0ewvci2oqom8w.jpg

Etiketler :