AKP’nin 45 Milletvekilli Anayasa Formülü Ortaya Çıktı!

AKP’nin 45 Milletvekilli Anayasa Formülü Ortaya Çıktı!
AKP'nin masaya yatırdığı yeni anayasa formülü ortaya çıktı. Muhalefetten destek beklenen yeni anayasa paketinde iktidarın, en az 45 milletvekiline ihtiyacı var. Bu nedenle CHP ile ilişkilerin sıcak tutulduğu kaydediliyor.

Muhalefet, cumhurbaşkanı seçimlerinin 7 yılda bir yapılması ve “cumhurbaşkanının tarafsız olması” gibi başlıklarda ısrarını sürdürüyor. Cumhur İttifakı ise cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir yapılmasının devamından yana tavır sergiliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, AKP, seçimsiz 4 yıl içinde yeni anayasayı topluma kazandırmak istiyor. Ancak yeni anayasanın referanduma sunulması için parlamentoda 360 milletvekilinin “evet” oyu gerekiyor.

45 MİLLETVEKİLİNE İHTİYAÇ VAR

Cumhur İttifakı’nın parlamentodaki toplam milletvekili sayısı ise 315. Bu durumda iktidarın, yeni anayasa için parlamentoda en az 45 milletvekiline ihtiyacı bulunuyor. İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, “parlamenter sistemden yana olduklarını” açıklamıştı.

AKP’nin de yeni anayasa için gerekli 45 milletvekili için CHP ile ilişkileri “sıcak tutacağı” kaydediliyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özel arasında gerçekleşen görüşmedeki başlıklardan biri de yeni anayasaydı. Özel’in yeni anayasa ile ilgili tavrı, öncelikle mevcut anayasaya uyulması yönünde. Eğer yeni bir anayasa yapılacaksa, muhalefet cephesinde de en kritik başlığın cumhurbaşkanı seçimlerinin olacağı belirtiliyor.