Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 02.04.2021 17:23

Tutluoğlu'ndan uyarı: Burun akıntısı da koronavirüs belirtileri arasında

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, koronavirüsün artık burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterdiğini ifade ederek "İnsanlar nezle geçiriyorum sanmasınlar" dedi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programında yoğun bakımlarda yatan hasta sayısındaki artışa dikkat çekti. Tutluoğlu, burun akıntısın da artık koronavirüs belirtileri arasında sayılabileceği söyledi. 

"Bazı hastalar acilde sedyede tedavi görüyor"

Fincancı, yoğun bakımlardaki doluluk oranında ciddi bir artış yaşandığına işaret ederek "Meslektaşlarımız, yoğun bakımlarda ciddi sorun yaşandığı ve yeni covid servisleri açmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Yoğun bakım yatağı bulmakta güçlük çekiliyor. Bazı hastanelerde yoğun bakım yatağı bulunamadığı için acilde sedye üzerinde takip etmek zorunda oldukları hastaların olduğunu söylüyorlar. Meslektaşlarımızın iş yükü defalarca hastalanmak anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. 

Koronavirüs sebebiyle 4 aydır tedavi gördükten sonra hayatını kaybeden hekimin ölüm belgesine doğal ölüm yazılmış olmasının ilk olmadığını söyleyen Fincancı, buna benzer haberleri daha önce de aldıklarını ifade etti. Fincancı, bu belgenin Zehra Zümrüt Selçuk'un "Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim" açıklamasının peşine geldiğine işaret etti. "Bu hastalıktan tedavi gören birisi koronavirüsten dolayı ölmüştür bunun aksi hakikati gizlemektir, vicdansızlıktır" dedi.

Belirtiler değişti mi?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Bülent Tutluoğlu ise vaka artışı sebebiyle hasta seçilmek zorunda kalındığını söyledi. Tutluoğlu, "Özel hastanelerde hasta yatış kuyruğu var. Sıralarda da mecburen oksijeni düşük olan ve solunum yetmezliği olan hastalar öne çekiliyor. Hastaların seviyesini önceden ön görmek de mümkün olmuyor. Bu işin bize vicdani yükü de var. Hasta seçme işlemi yapılıyor. Virüs farklı seyrettiği için hastaneye yatış oranı daha uzun oluyor. Yoğun bakımda yatışlar uzamaya başladı. Bu tablo alarm halini çoktan geçti" şeklinde konuştu. 

Koronavirüse yakalanan hastaların artık üst solunum yolu belirtileri de gösterdiğinin altını çizen Tutluoğlu, "Üst solunum yolu belirtileri koronavirüste ön planda değildi. Burnu akan birinin koronavirüse yakalandığı düşünülmüyordu ama artık nezle ve boğaz ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor. İnsanlar nezle geçiriyorum sanmasınlar. İkinci dalgaya göre hastalık daha ağır seyredebiliyor. Kontrol aşıyla sağlanacak ama virüs de buna karşı tepki gösterecek" dedi. 

Tutluoğlu, Ramazan ayında koronavirüs aşısının yapılmayacağı yönündeki söylentilere ilişkin ise "Aşıyla birlikte orucun bozulmayacağını dini yetkililer de dile getirmeli" dedi. 

 

 

Sağlık