Türkiye'de Yılda Bir Adet Diş Macunu Tüketiliyor

Türkiye'nin ağız ve diş sağlığı karnesi açıklandı. Türkiye'de bir kişi yılda bir tüp diş macunu kullanıyor.

İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) Başkanı Berna Aytaç, "22 Kasım Diş Hekimleri Günü" nedeniyle ülkenin ağız ve diş sağlığını değerlendirdi.

Aytaç, diş macunu ve diş fırçası kullanımında Türkiye'deki rakamların iç açıcı olmadığının altını çizerek, "Türkiye'de bir kişi yılda bir tüp diş macunu bitirirken bu oran Avrupa'da 3, Amerika'da ise 4 tüp. Türkiye'de yıllık kişi başı diş fırçası tüketimi 1'dir, olması gereken ise yıllık kişi başı 4'tür" ifadelerini kullandı.

"MERDİVEN ALTI DİŞ KLİNİKLERİ ARTIYOR"

İDO Genel Sekreteri Fatma İnci Balpetek ise 2022'de çıkarılan yönetmelik gereği diş hekimi olmayanların da ağız diş sağlığı merkezi açmalarının toplum sağlığını tehdit edici risklere neden olduğunu söyledi.

Balpetek, yine merdiven altı kliniklerin sayısının her geçen gün artması ile muayene açılırken deprem güvenliği raporu ve karot örneği istenmesinin de önemli sorunlarından olduğunu dile getirdi.

Bunların diğer meslek gruplarından değil de sadece diş hekimlerinden talep edildiğini belirten Balpetek, "Bu nedenle İstanbul'da muayene ve klinik açmada çok zorlanıyoruz. İstanbul'da 2022'de 281 muayene açılırken bu yıl sadece 13 tane açılmış” dedi.