Regl Dönemiyle İlgili Ezber Bozan Gerçek! Bilim İnsanları Bile Şaşırdı

Regl Dönemiyle İlgili Ezber Bozan Gerçek! Bilim İnsanları Bile Şaşırdı
İngiltere'de yapılan bir araştırma ezber bozdu. Regl dönemlerinde kadınlar kendilerini kötü hissetmelerine rağmen, daha az hata yaptı.

UCL ve Spor, Egzersiz ve Sağlık Enstitüsü'nün (ISEH) yeni araştırmasına göre regl döneminde kadınlar, performanslarının daha kötü olacağına inanmalarına rağmen adet döneminde daha hızlı tepki verdi ve daha az hata yaptı.

Regl dönemi kadın kendini iyi hissetmese de zihinsel becerilerinden bir şey kaybetmiyor, hatta tam tersine daha hızlı ve doğru karar veriyor. İngiltere'de yapılan araştırma, adet dönemi düzenli olan kadınların bilişsel becerilerinin arttığını saptadı.

regl-donemi-kadinlar.jpg

İngiltere’de UCL (University College of London) Spor, Egzersiz ve Sağlık Enstitüsü’nün bir
araştırması, kadınların adet dönemlerinde diğer zamanlara göre daha az hata yaptığını,
daha doğru ve hızlı karar verdiğini, zihinsel açıdan daha zinde olduğunu gösterdi.

Uzmanlar, kadınların adet döngüleri boyunca zihinsel çevikliklerinde dalgalanmalar yaşadıklarını , regl dönemlerinde daha hızlı yanıt verdiklerini ve daha az hata yaptıklarını keşfetti.

regl-donemi-kadinlar1.jpg

University College London (UCL) ve Spor, Egzersiz ve Sağlık Enstitüsü'nden (ISEH) bir ekip, çevrimiçi testleri tamamlayan ve ruh halleri ve semptomları kaydedilen 241 erkek ve kadından oluşan bir grup üzerinde çalıştı.

Tepki sürelerini, dikkati, görsel bilgilerle bağlantı kurma yeteneğini ve bir şeyin ne zaman olabileceğine dair öngörüyü kapsayan testler, 14 gün arayla iki kez gerçekleştirildi.

Adet takibi uygulamaları, kadınların testleri aldıklarında adet dönemlerinin hangi aşamasında olduklarını tahmin etmek için de kullanıldı.

Sonuçlar, erkekler ve kadınlar arasında reaksiyon süreleri ve doğruluk açısından bir fark olmadığını gösterdi, ancak kadınlar için bulgular özellikle ilginçti.

Daha hızlı tepki süreleri ve daha az hatayla, döngülerinin diğer aşamalarına kıyasla kendi dönemlerinde daha iyi performans gösterdikleri görüldü.

Buna karşılık, kadınlar yumurtlama ile menstruasyon (luteal faz) arasındayken daha yavaş tepki süreleri ve daha zayıf zamanlama tahmini gösterdiler, ayrıca yumurtlamayla ilgili daha fazla hata yaptılar.

Bu, kadınların regl dönemlerinde kendilerini daha kötü hissettiklerini (düşük ruh hali ve fiziksel semptomlar dahil) bildirmelerine rağmen gerçekleşti.

Neuropsychologia dergisinde yazan araştırmacılar, "kadınların önemli bir kısmının, test gününde menstrüasyon sırasında semptomlarının bilişsel performanslarını olumsuz etkilediğini hissettiğini ve bunun da gerçek performanslarıyla uyumsuz olduğunu" söyledi.

MAKALENİN BAŞYAZARI: SONUÇ ŞAŞIRTICI

Çalışmanın başyazarı Dr. Flaminia Ronca kadınların adet dönemlerinde daha iyi
performans göstermelerinin “şaşırtıcı” olduğunu ve kadın sporcuların performans ve
adet döngüsü ilişkisinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Megan Lowery ise kadınların adet döngüleri boyunca beyinlerinin ve vücutlarının nasıl
değiştiğini anlamalarının, performanslarına olumlu etki edebileceğini söyledi: “Bu bulgular
kadınların bilişsel yeteneklerinin döngülerinin farklı noktalarında atletik performanslarını nasıl
etkilediğini anlamak için önemli bir ilk adım” dedi.