Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 31.03.2021 15:18

Mehmet Ceyhan: Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki artışa ve mutasyona ilişkin konuştu. Ceylan, "Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak" dedi.

Halk TV'de Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk olan Mehmet Ceyhan, vaka sayılarında 40 binlere dayandığımızı hatırlatarak “Dünyada nüfusa göre vaka sayısı açısından birinci sıradayız” dedi. Koronavirüs salgınında bilimsel kuralların izah edemediği yöntemin uygulandığını söyleyen Ceyhan, haziran ayında alınan normalleşme kararının büyük bir hata olduğunu vurguladı. 

"Hayat canlılığının bir bedeli var"

Mutasyona uğramış virüsün orijinal virüsten çok daha tehlikeli ve bulaşıcı olduğunun altını çizen Ceyhan "Vakaları azalttıktan sonra tedbirleri kaldırmamız gerekiyorken vakalar 10 bine yükseldiğinde normalleşmeye başladık. Hayat canlılığının bir bedeli var.  Hastane yatışında artışa ya da ölüme sebep olmuyor ama mutant virüs çok daha bulaşıcı. Mutant virüs orijinal virüsün yerini alacak ve biz daha bulaşıcı bir virüsle uğraşacağız.

Daha önceki tedbirlerle orijinal virüs yayılımını kontrol edemezken şu anki tedbirlerle bunu kontrol etmek mümkün değil. Yapılacak şeyler ise salgının başından belli. Artık tam kapanma yapılamaz ama en azından kademeli mesai, toplu taşımalardaki bulaşmayı ciddi şekilde azaltabilir. Virüsle inatlaşmadan bizim karlı çıkmamız mümkün değil" şeklinde konuştu. 

Aşılar virüsün bulaşmasını engellemiyor

Ceyhan şöyle devam etti:

Yerli aşının uygulanması sonbahardan önce mümkün değil. Toplumun yüzde 30’u aşılanırsa vaka sayılarında da yüzde 30 azalma görüleceği sanılıyor. Eğer önlem alma bırakılırsa vaka sayıları artmaya devam eder. Aşıların hiçbirisi aşılı kişinin virüsü bulaştırmasını engellemiyor. Bir ülkede okulların açılacağı tarih veriliyorsa o ülkede salgın bilimsel yönetilmiyor demektir. Tarama testi yüzde 1’in altına indiğinde açılacak, 3’ün üstüne çıktığında kapanacak gibi bir karar alınmalıdır.

Sağlık