Kabus Geri Döndü: Herkes Maske Takacak!

Kabus Geri Döndü: Herkes Maske Takacak!
Çöl tuzuna karşı uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Afrika üzerinden gelen çöl tozu özellikle solunum yolu sıkıntısı çekenler için zorluk uyandırabilir.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Toraks Derneği Orta Anadolu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İnci Gülmez, mevsiminde Afrika tozlarının özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili olduğunu vurguladı. İç Anadolu Bölgesi'nde tozun arttığını belirten Gülmez, Afrika tozuyla birlikte birçok virüs ve bakterinin de taşındığını ifade etti. Solunum sistemi hastalarında bu toz ve beraberindeki mikroorganizmaların neden olduğu virüslerin arttığını belirten Gülmez, "Tozların çözülmesiyle birlikte bu tozlar, küçük hava yollarına kadar ilerleyerek oksijen alışverişini engelleyebilir. Özellikle solunum cihazı kullanan kişilerin bu dönemde çok dikkatli olmaları gerekiyor. Tozun yoğun olduğu zamanlarda pencerelerin açılması yerine kapalı tutulması, havalandırma amaçlı değil, dışarı çıkarken mümkün olduğunca az zaman geçirilmesi ve mecburi durumlarda mutlaka maske takılması gerekiyor. Solunum sıkıntısı olanlar için risk daha da artabilir" dedi. Özellikle iki bölgeden gelen hastalarda tekrarlayan nefes darlığının daha da arttığına dikkat çeken Gülmez, Afrika'dan gelen tozla birlikte bağlı nemin arttığını ve bu durumun havadaki oksijen miktarını azaltabileceğini sözlerine ekledi.

adsiz-tasarim-21.png

HASTA YOĞUNLUĞU ARTTI

Sağlıklı olan kişilerin bile tozdan etkilenebileceğini ifade eden Gülmez, şunları kaydetti:

"Havadaki oksijen miktarının azalmasına bağlı olarak özellikle kalp yetmezliği olanlarda, astımlılarda ve KOAH'lılarda solunum yetmezliği daha fazla derinleşiyor. Astım ve alerjik hastalarda gelen tozla birlikte alerjen maddeler de solunduğu için astım krizlerine neden oluyor. Eğer pencereyi açmıyorsanız evin içinde maske takmanıza gerek yok ama dışarıya çıktığınızda tozun yoğun olduğu zamanlarda mutlaka maskeyle dolaşmamız gerekir. Pazartesiden beri bizim hasta yoğunluğumuzun arttığını tespit ettik. Özellikle solunum yetmezliği şikayetiyle gelen hastalarda daha fazla olduğunu görüyoruz."

Etiketler :