İngiliz varyantı Fransa'da mutasyon geçirdi

Korona virüsünün daha bulaşıcı versiyonu olan İngiliz varyantının Fransa'nın Bordeaux kentinde yeni bir mutasyon geçirdiği açıklandı. Bu mutasyonun 50 kişide görülmesi sonrası test sayısı artırılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mayıs 2021 13:25
İngiliz varyantı Fransa'da mutasyon geçirdi

Fransa'nın Bordeaux kentinde korona virüsünün 'çok nadir' görülen yeni bir varyantı bulundu. Yaklaşık 50 kişinin bu varyantı taşıdığının tespit edilmesi sonrası bölgedeki Covid testi merkezlerinin sayısı artırıldı.

'B.1.1.7'nin yeni bir mutasyonu'

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, yerel hükümetin sağlık danışmanı Profesör Patrick Dehail, yeni suşa 'Bordeaux varyantı' dendiğini ama esasında İngiliz varyantı olarak bilinen B.1.1.7'nin yeni bir mutasyonu olduğunu söyledi. Dehail, bu mutasyonun daha önce de görüldüğünü fakat ilk kez böylesine büyük bir grupta saptandığını açıkladı.

'Aşılar etkili'

'Bordeaux varyantı'nı taşıyan kişilerin birçoğunun, kentin Bacalan bölgesindeki bir okulun öğrencileri ve onların aileleri olduğu belirtiliyor. Bu kişilerin hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı açıklanırken, Profesör Dehail'in The Guardian gazetesine verdiği bilgiye göre Fransa'da kullanılan PfizerBioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen aşıları şu an için bu varyanta karşı etkili görünüyor.

Uzmanlar, Fransa'da son dönemde saptanan Covid vakalarının yaklaşık yüzde 80'inde İngiliz varyantının tespit edildiğini söylüyor.