Hindistan'dan Korkutan Vaka: İnsana Bulaşan Kuş Gribi

Hindistan'dan Korkutan Vaka: İnsana Bulaşan Kuş Gribi
Hindistan'da, son beş yılda tespit edilen ilk insan kuş gribi vakası Batı Bengal'deki bir çocukta görüldü. DSÖ, H9N2 virüsünün neden olduğu bu nadir enfeksiyonun üç ay sonra iyileşerek taburcu olan çocukta teşhis edildiğini belirtti.

Hindistan'da son beş yılda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tespit edilen ilk insan vakası olarak kaydedilen kuş gribi olayıyla ilgili raporlar Batı Bengal'deki bir çocukta ortaya çıktığını belirtiyor.

DSÖ'ye göre, nadir görülen bu enfeksiyon H9N2 virüsü tarafından neden olmuş ve çocuk hastaneye yatırıldıktan üç ay sonra taburcu edilmiş.

İNSANA BULAŞMIŞ İKİNCİ VAKA

Bu vakayla birlikte Hindistan'ın DSÖ'ye raporladığı ikinci kuş gribi bulaşmış insan vakası olduğu belirtiliyor. İlki 2019'da görülmüştü. Raporda çocuğun evinde ve çevresinde kümes hayvanlarına maruz kaldığı rapor ediliyor.

gtikol.png

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler ajansı, farklı bölgelerdeki kuş gribi virüslerinin seyrek insan vakalarına neden olabileceği uyarısında bulundu ve insanların canlı kümes hayvanlarıyla teması sınırlamalarını tavsiye etti.

HAYVANLARA TEMAS YOLUYLA BULAŞIYOR

Kuş gribinin genellikle doğrudan veya dolaylı olarak enfekte hayvanlarla temas yoluyla insanlara bulaştığı bilgisi verildi.

Kuş gribi virüsünün insanlarda hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabileceği ancak ciddi hastalıklara ve hatta ölüme yol açabileceği belirtiliyor.

Kaynak:Independent Türkçe, Dış Haberler