İlk oruç ne zaman, hangi tarihte 2023? | Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Diyanet Ramazan ayı tarihi ve bayram günleri

İlk oruç ne zaman, hangi tarihte 2023? | Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Diyanet Ramazan ayı tarihi ve bayram günleri
Diyanet'in 2023 dini günler takviminde yer alan bilgiye göre 11 ayın sultanı Ramazan bu sene mart ayında başlayacak. Peki, ilk oruç ne zaman tutulacak 2023? Ramazan ne zaman başlayacak? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

Müslümanlar için oldukça önemli kabul edilen ayların başında gelen Ramazan ayı ile ilk oruç tutulacak. Kur’an’ın bu ayda indirildiği bereket, yardımlaşma ve dayanışma mevsimi olan 2023 Ramazan ayı tarihi mart ayının gelmesiyle Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Rahmet ve mağfiret ayı Ramazan'daki oruç, İslâm’ın beş şartından biri ve şartlarını taşıyan her Müslümanın yerine getirmesi gereken önemli bir ibadet olarak dini kaynaklarda yer alıyor. Diyanet'in 2023 dini günler takviminde yer alan bilgiye göre 11 ayın sultanı Ramazan bu sene mart ayında başlayacak. Peki, ilk oruç ne zaman tutulacak 2023? Ramazan ne zaman başlayacak? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diyanet’in takvimine göre 2023 yılı Ramazan ayı başlangıcı 23 Mart Perşembe gününe denk gelecek.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’de 17 Nisan’da idrak edilecek.

İLK ORUÇ HANGİ GÜN?

İlk sahura 22 Mart gecesi kalkılacak ve 23 Mart'ta ilk oruç tutulacak. Bir ay boyunca devam eden Ramazan ayı 20 Nisan cuma günü son oruçla birlikte bitecek.

RAMAZAN BAYRAMI 2023 NE ZAMAN?

Ramazan ayının son günü ve bayram arefesi ise 20 Nisan Perşembe günü olacak. Ramazan Bayramı'nın birinci günü de 21 Nisan'da idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

ramazan1.webp