Kanepe krizi 13 ay önce Brüksel'de verilen bu fotoğrafla başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Nisan'da Beştepe'de Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i kabulü sırasında yaşanan protokol krizi Avrupa'da 'sofa-gate' olarak tartışılmaya devam ederken Türkiye cephesinde tartışma daha sakin.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu protokolün AB'nin talepleri doğrultusunda bu şekilde ayarlandığını dile getirirken Ankara'da akıllara 13 ay önce önce bu görüşmenin yaşandığı dönemde çekilen bir fotoğraf geliyor. 

erdogan-cavusoglu-bruksel.jpg

O dönemde Erdoğan ve Çavuşoğlu Brüksel'de yine Ursula von der Leyen ve Charles Michel ile bir araya gelerek yine sıra dışı bir kompozisyon içinde fotoğraf vermişti. Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarının yeni uç verdiği dönemde yapılan görüşme Erdoğan iktidarı için bir çıkış olarak görünüyordu. Yapılan ziyaret Türkiye ile AB arasında uzun süre sonra gerçekleşen ilk sıcak temas olarak görülmüştü.

Nitekim tahminler, analizler doğru çıktı ve geçen bir yılda yeni mini krizler yaşansa da yakınlaşma gerçekleşti. Ancak Erdoğan'ın tam da AB'ye ihtiyacı olduğu dönemde Brüksel'de verilen o fotoğraf Beştepe çevrelerinde konuşulanlara bakılırsa unutulmadı.

Erdoğan o gün kapalı kapılar ardında şeklen devlet başkanı protokolüyle ağırlansa da 9 Mart 2020 günü verilen fotoğrafta sıradan bir çalışma ortağı görüntüsü verilmesi rahatsızlık yaratmıştı. O gün ilişkileri yeniden yapılandırılması gereği ağır bastı ve konu yüksek sesle dile getirilmedi. Ancak yapılana diplomatik teamüller gereği ilk fırsatta aynı şekilde karşılık verilmesine karar verildi. Beştepe'de verilen o fotoğraf ile Brüksel'deki görüntü diplomatik karşılık bulunulmuş oldu.

koltukkrizibestepe.jpg

Ursula von der Leyen'in  olayı mesele yapmayacağı yönünde verdiği ilk demeç de aslında karşılıkla ilgili olduğu için AB tarafında da kapatılmaya çalışıldığı şeklinde yorumlanıyor. Kanepede oturmak için Ursula von der Leyen'in seçilmesinin sırrı ise kendisinin sert demeçlerinde saklı gibi görünüyor. 

İşin Ankara siyaseti açısından yorumlanınca iktidarın bir özelliğinin altı da çizilmeye değer görünüyor. Erdoğan iktidarı şeklen diplomaside yüksek perdeden konuşuyor görünse de bu olay ihtiyaç olduğunda pısırık kalıp hazmetme kapasitesinin ne kadar yüksek olabileceğini gösteriyor. 

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar