İzmir Büyükşehir Belediyesi esnafla dayanışma için kampanya başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi esnafla dayanışma için kampanya başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren esnafın salgın nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntılarına yönelik bir kampanya başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafa destek olabilmek amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Restoran, lokanta, kafe, pastane gibi yiyecek içecek sektöründeki esnaf için başlatılan ön sipariş destek kampanyasıyla ihtiyaç sahibi esnaf ile yardım etmek isteyen İzmirliler bizizmir.com üzerinden bir araya getirilecek. Ön ödeme yaparak esnafa destek olmak isteyenler normalleşme başladığında önceden ödedikleri bedel kadar esnaftan hizmet alabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Ticaret Odası ile İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine kayıtlı yaklaşık 10 bin esnafa ulaşarak kampanyayı duyurdu.

“Zorlukları beraber paylaşalım” diyerek İzmirlilere çağrıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Korona virüs salgınının başladığı mart ayında ‘Biz Varız’ sloganıyla Türkiye'ye örnek olan İzmir dayanışmasını başlattık. Bu dayanışma ruhuyla depremde de İzmirli yurttaşlarımızın yarasını hep birlikte sardık. Biz imece kültürünü atalarımızdan öğrendik. Bu kadim kültürün temelinde zaten dayanışma ruhu var. Şimdi bir kez daha esnafımız için harekete geçmemiz gerekiyor. Birbirimize ne kadar sahip çıkarsak o kadar iyi. Ön ödeme yaparak esnafımıza destek olalım. Sağlıklı günlerde mutlu sofralarda buluşalım” diye konuştu.

Banka dekontu yeterli olacak

Hazırlanan online sistem sayesinde destek talebinde bulunan esnafın banka hesaplarına dileyen herkes ön ödeme yaparak destekte bulunabilecek. Bu destek doğrudan esnafın hesabına yatırılacak. Normalleşme başladığında destekte bulunanlar, banka dekontu ile geldiğinde yapmış oldukları ön ödeme karşılığında esnaftan hizmet alabilecek. Destek çağrısında bulunan işletmeler düzenli olarak güncellenerek İzmir Büyükşehir Belediyesinin bizizmir.com sitesinden yayınlanacak. Destekte bulunmak isteyenler “İzmir-Esnaf Dayanışması” sekmesini tıklayarak listeye ulaşabilecek ve esnafın banka hesaplarına diledikleri tutarı ön ödeme olarak gönderebilecek.