IŞİD istihbaratçısı tahliye edildi

IŞİD istihbaratçısı tahliye edildi

Mersin'de MİT ile Emniyet Müdürlüğü tarafından ortak gerçekleştirilen IŞİD operasyonunda gözaltına alınmasının ardından tutuklanan Kuteybe Hammet tahliye edildi.

Geçtiğimiz yıl Mersin'de İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ortak düzenlediği IŞİD operasyonunda IŞİD istihbaratçısı olduğu gerekçesiyle 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Söz konusu kişilerin Türkiye'ye kaçak yollar ile girdiği ve Suriye'de örgüt içerisinde faaliyette bulunduğu belirlenmişti.

Kuteybe Hammet’in ikametinde ele geçirilen dijital materyallerde farklı ülkelerden 4 bine yakın IŞİD üyesinin isimlerinin yanı sıra 'örgüte katılmadan önceki mesleği', 'gittiği ülkeler', 'hangi sınır bölgesini kullandığı ve aracısı', 'referans bilgileri', 'uzmanlık alanı' ve 'savaşçı, eylemci ya da canlı bomba eylemcisi' gibi kategorilerin bulunduğu künye şeklindeki ayrıntılı formun bulunduğu, ayrıca çok sayıda fotoğraf, harita ve görüntüler ele geçirilmişti.

Tutuklanan Kuteybe Hammet, 6. kez hakim karşısına çıktı. Görülen duruşmada Kuteybe Hammet tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti de sanığın, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.